avotníctva Ministerstva obrany SR, generálmajor Igor Čombor však dnes súčasne informoval, že precíznymi rozbormi sa zistilo niekoľko prípadov zhoršenia zdravia.
Ide napríklad o zvýšenú hodnotu kadmia v organizme troch fajčiarov, ale aj troch nefajčiarov. Lekári zaznamenali aj hypercholesterolémiu i zväčšenie pečenie, ktoré je bežné u mužskej populácie. Zaznamenané bolo aj zvýšenie počtu chromozomálnych aborácií, čo môže súvisieť so stykom s ťažkými kovmi. U všetkých vyšetrených budú vojenskí lekári naďalej sledovať ich zdravotný stav a v pravidelných intervaloch ich budú podrobovať ďalším prehliadkam.
Z meraní medzinárodných tímov, ako aj z informácií českých vojenských špecialistov, ktorí odobrali vzorky priamo v Kosove, vyplýva, že rádioaktivita na území, kde bola použitá munícia s tzv. ochudobneným uránom, je dokonca nižšia ako prirodzená rádioaktivita v iných krajinách. "Ochudobnený urán totiž vyžaruje nižšiu rádioaktivitu ako urán vyskytujúci sa v prírode," konštatoval generálmajor Čombor.
V zahraničných misiách na udržanie mieru v súčasnosti pôsobí vyše 320 príslušníkov Armády SR. Najviac ich je v misii OSN UNMEE v Eritrei - 157, ďalej UNDOF na Golanských výšinách - 95 a KFOR v Kosove - 40 vojakov. Podľa náčelníka Generálneho štábu Armády SR generálporučíka Milana Cerovského stále trvá záujem SR o prevzatie misie OSN na Cypre po rakúskom kontingente. Rozhodnutie o tom, ktorá z piatich kandidátskych krajín - Rumunsko, Bulharsko, Maďarsko, Slovinsko a Slovensko bude úspešná, padne v najbližšom období.