Bratislava 6. marca (TASR) - Otvorenosť legislatívneho procesu je jedných z predpokladov prijímania kvalitných zákonov. Zhodli sa na tom účastníci dnešného workshopu organizovaného Parlamentným inštitútom Národnej rady SR (NR SR) a Americkou komorou právnikov. Stretnutie poslancov so zástupcami mimovládnych organizácii odkrylo rezervy, ktoré schvaľovací proces právnych noriem vo vzťahu k verejnosti má, povedal po skončení zasadnutia riaditeľ inštitútu Ľubomír Fajták. Táto parlamentná organizácia bude gestorom práce zmiešanej komisie, zloženej z vládnych legislatívcov, poslancov a zástupcov tretieho sektoru.
Dôležitým faktorom akceptácie pripomienok odbornej i laickej verejnosti pri príprave zákonov bude podľa odborníkov nielen úprava existujúcich pravidiel, ale aj - podľa mienky predsedu Ústavnoprávneho výboru NR SR Ladislava Orosza príprava nového špeciálneho zákona o tvorbe práva. Dnes má verejnosť, predovšetkým odborníci možnosť počas legislatívneho procesu na pôde parlamentu sa zúčastňovať sa tzv. verejného vypočutia názorov, čo môže ovplyvniť kvalitu predkladaných právnych noriem v prípade, že ich autormi sú samotní poslanci.
Peter Tatár ako jeden z iniciátorov workshopu presadzuje, aby boli verejne kontrolovateľné už začiatky celého schvaľovacieho procesu zákonov v čase prípravy na ministerstvách a počas rokovaní Legislatívnej rady vlády (LRV) SR. Pripomienky verejnosti by mali byť súčasťou materiálu predkladaného LRV i vláde a takáto oponentúra by sa stala súčasťou celého medzirezortného pripomienkového konania. Dôležité je, aby pri príprave nových zákonov boli zverejnené aj rozhodnutia s komentárom presadzovania najvýhodnejšieho variantu. Podobné stretnutie, aké sa dnes uskutočnilo v Kongresovom centre NR SR o otvorenosti legislatívneho procesu, aby sa malo zopakovať približne o šesť mesiacov. *pm mk som