Bratislava 10. novembra (TASR) - Za Tolerančnou zmluvou sa podľa poslanca Národnej rady SR za SDĽ Petra Weissa skrýva úvaha kresťanských demokratov ako spolupracovať s HZDS.
"Vzhľadom na vyhlásenia Vladimíra Palka, ktorý nechce ísť do koalície so Smerom, a po ústretových signáloch, ktoré po sebe vysielali Ján Čarnogurský s Vladimírom Mečiarom, sa pravicové HZDS spojí s pravicovým KDH," uviedol dnes pre TASR Weiss.
Pravicová menšinová vláda s celkovou podporou okolo 40 percent by bola pre Slovensko katastrofou a určite by nemohla fungovať, uviedla podpredsedníčka strany Smer Monika Beňová. SR potrebuje podľa nej stabilnú politickú scénu, najmä po pôsobení terajšej vlády. Za Tolerančnú zmluvu by chápala spojenie pravicového bloku so stredovou, prípadne stredoľavou stranou. Rokovanie s KDH nevylučuje.
Poslanec NR SR za SNS Jaroslav Paška považuje Tolerančnú zmluvu za spôsob, ako by sa strany súčasnej vládnej koalície mohli udržať pri moci aj po voľbách v roku 2002, o ktorých "vedia, že im neprinesú taký výsledok, aby mohli legitímne zostaviť väčšinovú vládu".
KDH sa pokúša vytvoriť dohodu zaväzujúcu politické strany na Slovensku na vytvorenie menšinovej vlády za "súčasného vynechania niektorých politických strán z reálneho života na Slovensku," podotkol. Za poctivejšie však považuje sústrediť sa na plnenie sľubov, ktoré dala táto vládna koalícia občanom. Delenie na tri bloky - ľavicové, pravicové a stredovo orientované strany nepovažuje za správne. "Medzi stranami existuje dialóg a je možné aj iným spôsobom poskladať politické sily, na to však treba reálne volebné výsledky. O koalíciách má rozhodovať najprv volič, nie strany," dodal Paška.
KDH dnes predstavilo Tolerančnú zmluvu, ktorá je návrhom na riešenie povolebného usporiadania na Slovensku po budúcoročných parlamentných voľbách. Predpokladá zostavenie menšinovej pravicovej vlády z jedného bloku príbuzných strán, pričom vylučuje spoluprácu s HZDS. Súčasnú politickú scénu rozdelilo KDH na tri bloky: HZDS so SNS a PSNS; ľavicový blok reprezentovaný SDĽ, Smerom, prípadne SOP a KSS, a pravicový blok s KDH, SDKÚ, ANO a SMK.