Bratislava 11. novembra (TASR) - Zásadná chyba minuloročného neúspešného referenda o predčasných parlamentných voľbách spočívala v tom, že opozícia neponúkla občanom svoje zjednotenie a alternatívu vládnutia súčasnej koalície. Povedala občanom, aby prišli k urnám, ale nepovedala, čo bude potom, hodnotí plebiscit s ročným odstupom predsedníčka Slovenskej národnej strany (SNS) Anna Malíková. Práve národniari boli spoločne s Hnutím za demokratické Slovensko (HZDS) iniciátormi vypísania referenda.
"Myslím si, že chybu urobilo HZDS, ktoré niekoľko dní pred referendom v kampani, ktorú sme robili spoločne na mnohých okresných a miestnych úrovniach, ústami svojho predsedu Vladimíra Mečiara odmietlo možnú povolebnú spoluprácu v prípade úspešných predčasných volieb so SNS," povedala Malíková pre TASR. "Naopak, predseda HZDS sa dal počuť, že vytvorí koalíciu zrejme s nejakými cigánskymi stranami, pretože mal rokovania, na ktorých už rozdeľoval miesta štátnych tajomníkov niektorým rómskym lídrom," dodala šéfka SNS. Takéto správanie podľa nej vzbudilo v občanoch určitú nedôveryhodnosť a podpísalo sa pod ich nízku účasť na referende.
Úspešné referendum a následné predčasné voľby by boli mali pre Slovensko "veľký a zásadný význam", domnieva sa Malíková. "Stopli" by sa totiž niektoré nekalé aktivity súčasného kabinetu a určite by nedošlo k predaju Investičnej a rozvojovej banky, Slovenských telekomunikácií, nepredával by sa Slovenský plynárenský priemysel a ďalšie podniky, konštatovala predsedníčka SNS.
Podobný názor zastáva aj podpredseda HZDS Jozef Kalman. "Dnes sme mohli mať novú vládu, ktorá by založila nové rozvojové programy a pokračovala by v rôznych transformáciách," povedal pre TASR. Súčasná koalícia podľa neho v poslednom roku prehĺbila ekonomickú a sociálnu krízu a ešte viac sa začala zaujímať o svoje skupinové záujmy.
Mimoparlamentná strana Smer neiniciovala referendum, po jeho vyhlásení však občanom odporučila zúčastniť sa na ňom. "Referendá sú o tom, aby sa na nich ľudia zúčastnili a aby vyjadrili svoj názor. To bol náš odkaz pre ľudí," povedal pre TASR predseda strany Robert Fico. Dodal, že v roku 2000 bola krajina v takom rozvrate, že by pre ňu boli naozaj lepšie predčasné parlamentné voľby.
Po vyzbieraní a odovzdaní potrebného počtu podpisov občanov na petičných hárkoch iniciátormi referenda vyhlásil prezident SR Rudolf Schuster ľudové hlasovanie na 11. novembra 2000. Občania sa mali vyjadriť, či súhlasia so skrátením volebného obdobia súčasného parlamentu a vypísaním predčasných parlamentných volieb. Referendum však bolo neplatné - zúčastnilo sa na ňom len 20,03 percenta voličov, ktorí odovzdali spolu 798 487 platných hlasovacích lístkov. Za vypísanie volieb hlasovalo 92,74 percenta zúčastnených občanov, proti bolo 4,8 percenta.