Bratislava 11. novembra (TASR) - Žijúcim i zosnulým veteránom vojen je v demokratických krajinách Európy i v USA a Kanade už tradične venovaný 11. november ako Deň veteránov. Na Slovensku sa oslavy Dňa veteránov konajú v tomto roku po druhý raz. Minister obrany SR Jozef Stank sa už vo štvrtok stretol s veteránmi z druhej svetovej vojny a z Perzského zálivu.
V budúcnosti by mala podľa ministra Stanka tradícia Dňa veteránov pokračovať a oslavy by sa okrem Bratislavy mali rozšíriť na ďalšie slovenské mestá. Veteráni z Perzského zálivu, ktorí sa priamo zúčastnili na operácii Púštna búrka, sa uznania od SR dočkali po desiatich rokoch po prvý raz.
Bývalý veliteľ československej protichemickej jednotky pôsobiacej v Perzskom zálive Ján Kurucz pre TASR uviedol, že jednotka bola sformovaná začiatkom februára 1991. "Nevedeli sme, do čoho ideme, takže tie pocity boli značne rozpačité," spomínal. Velenie československej armády vtedy podľa jeho slov ubezpečovalo, že vojna v Perzskom zálive nebude a diplomatickou cestou sa dosiahne odchod vojsk Saddáma Husajna z Kuvajtu. O niekoľko dní potom sa československí chemici ocitli vo frontovej línii. Niektorí vojaci situáciu psychicky nezvládli. Museli sa vrátiť domov a namiesto nich prišli iní. V Perzskom zálive jednotka pôsobila pri arabskom armádnom zbore. Jej úlohou bolo zabezpečiť maximálnu ochranu osôb pred pôsobením zbraní hromadného ničenia Iraku. "Nemohli sme sa opierať o žiadne skúsenosti v tejto oblasti, získavali sme ich na vlastnej koži," povedal veliteľ Kurucz s odstupom času. Nakoniec sa však, nielen podľa neho, ukázalo, že jednotka bola výborne pripravená. Jedným z jej úspechov bol i nález nového druhu "veľmi aktívnych dráždivých chemických granátov", ktoré vlastnila iracká armáda.
Deň veteránov si SR pripomenula po prvý raz vlani, keď štátny tajomník Ministerstva obrany SR Jozef Pivarči prijal vybraných veteránov vojen a mierových misií OSN.