Bratislava 11. novembra (TASR) - Paragrafy o hanobení republiky a hlavy štátu nemôžu zostať v Trestnom zákone v takej podobe, v akej sú, a SDĽ bude pravdepodobne súhlasiť s návrhom na ich vypustenie, uviedol dnes kandidát na predsedu SDĽ Pavel Koncoš v relácii Slovenskej televízie O päť minút dvanásť.
Predsedníčka Slovenskej národnej strany (SNS) Anna Malíková nepovažuje témy o hanobení prezidenta médiami za dôležité pre občanov. Poslanci a vláda by sa mali podľa nej zaoberať skutočnými problémami. Slobodu tlače rešpektuje, no "médiá nesmú mať bezbrehú slobodu". Odmieta však využívanie médií na politickú kampaň, na urážanie ľudí, čo si "odskúšala aj na vlastnej koži".
Pondelňajšie neschválenie novely Trestného zákona, ktorá mala vylúčiť paragrafy o hanobení parlamentu, vládneho kabinetu, ústavného súdu i prezidenta republiky, považuje predseda Demokratickej strany (DS) Ľudovít Kaník za hanbu slovenského parlamentu a poslancov, ktorí hlasovali proti nej.
Príčiny vzniku sociálnej nerovnosti na Slovensku vidí Koncoš v začiatkoch 90. rokov, keď začali zanikať podniky a prehlbovala sa nezamestnanosť. Na Slovensku v súčasnosti hladuje viac ako 100 tisíc obyvateľov a 45 percent nezamestnaných sa zaraďuje medzi chudobných, uviedol. V malej privatizácii boli zavedené holandské dražby, ktoré výrazne prispeli k vzniku korupcie, nezhôd medzi občanmi a zákonite aj kriminality, podotkol. Motivovať ľudí hľadať si prácu, keď v niektorých regiónoch je permanentne vysoká nezamestnanosť, považuje za ťažké, najmä pre nevytvorené predpoklady na mobilitu osôb.
Kaník vidí riešenie tejto problematiky práve v znižovaní daní a v podpore kúpyschopnosti obyvateľstva. Predpokladá, že piatkovým znížením daní vzrastie každému zamestnanému občanovi plat od začiatku roka o 200 až 300 korún.
"Ľudia si prácu hľadajú, no nemajú ju kde získať a pýtajú sa prečo. Prostriedky na rozvojové programy sa jednoducho prejedia a stratia do nenávratna," podotkla Malíková. Slovensko podľa nej získava málo financií predajom podnikov pri privatizácii, napríklad Investičná a rozvojová banka bola predaná "za facku", dodala.