Bratislava 12. novembra (TASR) - Svetový deň prevencie týrania detí bude od tohto roku vždy 19. novembra. Bude predchádzať Svetovému dňu detí, ktorý sa koná o deň neskôr.
Týranie a šikanovanie detí je každoročne rastúcim problémom v spoločnosti, ktorý má ekonomické a sociálne dôsledky, uviedla dnes na stretnutí s novinármi v Bratislave riaditeľka Centra pre rovnoprávnosť žien a mužov Jana Šlapková. "Celosvetovo 95 percent tyranov a 80 percent užívateľov drog bolo v mladosti týraných. Polovicu ľudí pokúšajúcich sa o samovraždu niekedy sexuálne zneužili," podotkla.
Existujú tri druhy násilia - fyzické, psychické a inštitucionálne, keď dieťa absolvuje viackrát vypočúvanie políciou, sociálnym pracovníkom a psychológom. Cieľom skupiny na riešenie problematiky domáceho násilia páchaného na deťoch je vypracovať pedagogický systém, ktorý zjednotí a inštitucionalizuje celý proces prevencie týrania detí. "Čo je na Slovensku chápané ako výchovný prostriedok, inde je považované za násilie," konštatoval vedúci skupiny Peter Mrázek.
Vzdelávanie učiteľov má napomôcť aj program prevencie šikanovania na školách, ktorý pripravuje Centrum pre rovnoprávnosť žien a mužov. Preventívne programy považuje Šlapková za kľúčové pri riešení problémov týrania detí. Podľa nej v prieskume realizovanom na 190 tisíc rodinách v Spojených štátoch bolo v 11 percentách rodín použité násilie na deťoch. Na ich liečenie za rok vynaložili 44 miliónov dolárov, pričom pri použití preventívnych opatrení by ušetrili až 40 miliónov, uviedla.
"Médiá zohrávajú dôležitú úlohu v celom procese. No stali sa prípady, keď v snahe priniesť pekný príbeh bola obeť týrania poznateľná a často sa pokúsila aj o samovraždu," dodala Šlapková.