Bratislava 12. novembra (TASR) - V prípade použitia bojových toxických chemických látok teroristami by mali civilisti podľa pokynov Úradu civilnej ochrany (ÚCO) okamžite opustiť najkratšou cestou predpokladaný priestor možného zamorenia. Dýchacie orgány by si mali chrániť napríklad mokrou vreckovkou alebo inou tkaninou.
Občania by sa mali riadiť pokynmi záchrannej služby alebo polície. Ak nebudú môcť opustiť zamorený priestor, mali by sa ukryť v budovách. Pri zasiahnutí kvapalnou bojovou toxickou chemickou látkou je vhodné použiť všetky prostriedky na jej odstránenie vodou, prípadne dôkladným umytím mydlom. Zasiahnutý odev treba uložiť do polyetylénových vriec. Aj v prípade ak občania nepociťujú nijaké zdravotné problémy, mali by vyhľadať lekára.
Keď zaznie siréna, okrem času pravidelného preskúšania, majú civilisti pri pobyte v budove zostať vnútri, prípadne ísť do úkrytu. Uzavrieť a utesniť okná, dvere, vetráky, odstaviť klimatizáciu a vytvoriť izolovaný uzavretý priestor. ÚCO odporúča zapnúť rozhlas či televíziu, sledovať vysielanie a postupovať podľa vysielaných pokynov. Riziko nemožno v nijakom prípade podceňovať. Občania by mali telefonovať len v súrnom prípade, aby nezaťažovali linky. Pomoc treba poskytnúť chorým a postihnutým osobám, neschopným pohybu, starým ľuďom a deťom bez dozoru. Treba zachovať rozvahu a pokoj. Informovať o nebezpečenstve tých občanov, ktorí nemuseli počuť varovný signál.
Výroba ochranných masiek na Slovensku neexistovala a ani v súčasnosti neexistuje. Sú však firmy, ktoré obchodujú s ochrannými prostriedkami a pomôckami. Z okolitých štátov ochranné masky a filtre vyrábajú v Českej republike, Poľsku a Nemecku. Cena za jednu ochrannú masku sa v ČR pohybuje v rozmedzí od 900 do 2 200 korún. Cenové relácie prostriedkov vyrábaných v iných krajinách sú od 3 000 do 10 000 Sk. Cena jedného filtra sa pohybuje od 600 do 2 600 Sk.
TASR informácie získala z internetovej stránky www.uco.sk.