VOĽBY: V Poprade sa predstavili kandidáti na predsedu VÚC Prešov
POPRAD 13. novembra (SITA) – Vysoká nezamestnanosť, chýbajúca infraštruktúra a rómska otázka sú podľa kandidátov na post predsedu Prešovského samosprávneho kraja problémy, ktoré chcú po voľbách riešiť prioritne. V nadchádzajúcich voľbách sa o túto funkciu
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
uchádza 18 kandidátov. Prešovské občianske fórum zorganizovalo v pondelok v Poprade prvé zo série stretnutí s kandidátmi na post predsedu samosprávneho kraja pod názvom Aký bude náš nový župan?. V Poprade sa predstavilo šesť uchádzačov. Kandidáti boli vybraní na základe preferencií politických strán v Prešovskom kraji podľa posledných prieskumov verejnej mienky. Na stretnutí s občanmi sa predstavili všetci nezávislí kandidáti a kandidáti politických strán, ktoré v prieskumoch získali aspoň päť percent.
Na zníženie nezamestnanosti, ktorá je podľa viacerých kandidátov hlavným dôvodom zlej ekonomickej situácie ľudí, chcú využiť potenciál Vysokých Tatier pre rozvoj cestovného ruchu. Podľa Juraja Kopčáka (SDKÚ-KDH) sa cestovný ruch musí stať jedným z najdôležitejších odvetví rozvoja regiónu. Nevyhnutným predpokladom pre rozvoj turistiky je dobudovanie infraštruktúry. Všetci kandidáti sa zhodli na čo najrýchlejšom dobudovaní diaľnice a oživení letiska v Poprade. Rozhodujúce pri rozvoji regiónu budú kompetencie a financie, ktorými bude samospráva disponovať. Väčšina kandidátov sa zhodla na tom, že súčasná podoba reformy nedáva regionálnej samospráve príliš veľké možnosti vzhľadom na rozsah presúvaných kompetencií a financií.
Rómska problematika je podľa Petra Chudíka (HZDS-Smer) najviac hrozivá na východe Slovenska. Podľa viacerých kandidátov bude nutné prehodnotiť systém sociálnych dávok a rodinných prídavkov. Ján Gajdzík (nezávislý) navrhol "export Rómov na západ do Bratislavy", pretože tam podľa neho vôbec nevedia o tom, čo je to rómska problematika. Do riešenia bude podľa Kopčáka potrebné zainteresovať samotných Rómov.
Pred schválením prvých zákonov o samospráve vyšších územných celkov bola snaha o zriadenie samostatného Spiša. Podľa Milana Benča (SDĽ-SOP-Stred) sa stala chyba, keď Spiš zostal rozdelený do dvoch krajov. Podľa Igora Mathého (nezávislý) Spiš a Šariš patria do jedného kraja. Vôľa občanov zo Spiša by mala byť podľa J. Gajdzíka rozhodujúca v tom, či bude v budúcnosti Spiš samostatný alebo nie. Podľa Kopčáka je diskutabilné či má byť Spiš samostatný alebo zjednotený v Prešovskom kraji. Ak by mal byť Spiš samostatný musia obyvatelia tohto regiónu dohodnúť na tom, kde bude sídlo regiónu, doplnil P. Chudík. Ani jeden z predstavených kandidátov pritom nepochádza zo Spiša.
Stretnutia s kandidátmi sa uskutočnia ešte v Prešove, Humennom a Vranove nad Topľou.