Banská Bystrica 13. novembra (TASR) - Sumu 88,3 milióna korún predstavovali ku koncu septembra neuhradené záväzky rozpočtových organizácií v pôsobnosti odboru školstva Krajského úradu (KÚ) v Banskej Bystrici. Ministerstvo školstva SR na zníženie ich zadlženosti uvoľnilo začiatkom októbra 73,2 milióna korún. Z toho vyplýva, že tento problém do konca roka úplne nevyriešia.
Vedúci odboru školstva banskobystrického KÚ Pavel Sabo konštatoval, že v dlžnej sume 88,3 milióna korún sú zahrnuté aj záväzky voči Národnému úradu práce za nezamestnávanie zdravotne postihnutých ľudí, ktoré dosiahli už bezmála 8,7 milióna korún. Ďalších viac ako šesť miliónov korún za ich nezamestnávanie dlhujú školské príspevkové organizácie v pôsobnosti okresných úradov. Paradoxom je, že tieto financie musia odvádzať napriek tomu, že zdravotne postihnutých učiteľov nezamestnávajú preto, lebo takých ani niet.
Bežné transfery školských príspevkových organizácií ku koncu septembra predstavovali vyše 556 miliónov korún. Tieto školy a školské zariadenia k spomínanému termínu nevyrovnali záväzky vo výške takmer 25 miliónov korún. Na ich uhradenie ministerstvo týmto organizáciám vrátane cirkevných škôl pridelilo 9,1 milióna korún.
Tak rozpočtové, ako aj príspevkové organizácie školstva v tomto kraji budú ku koncu roka ďalej evidovať záväzky týkajúce sa prevádzky škôl a školských zariadení. Podľa P. Saba neuhradené záväzky dosiahnu približne 50 miliónov korún.
Kapitálové výdavky na tento rok pre školstvo v Banskobystrickom kraji stanovili na takmer 220 miliónov korún. V treťom štvrťroku rozpočet kvôli prechodu zriaďovateľskej pôsobnosti stredných odborných učilíšť z iných rezortov pod krajský úrad ministerstvo zvýšilo o 76,6 milióna korún. Sú v ňom zahrnuté aj investičné akcie z predchádzajúcich rokov. Okrem toho i odkúpenie objektov pre školy, ktoré prišli o pôvodné budovy a novozačínajúce stavby v tomto roku. Nie sú v ňom ale financie nielen na modernizáciu školských budov, výkup pozemkov, nákup prevádzkových strojných zariadení, ale ani na nákup učebných pomôcok. Na to je treba asi 180 miliónov korún.
Prednosta KÚ v Banskej Bystrici Pavol Sečkár zdôraznil, že navrhovaný rozpočet na budúci rok je pre školstvo nízky. Pritom len v Banskobystrickom kraji ostanú z tohto roku dlhy bezmála 50 miliónov korún, ktoré sa v budúcom roku ešte zvýšia. Štát síce chce na seba prevziať dlhy škôl, ktoré vzniknú ku koncu júna budúceho roku, ale tie práve kvôli nízkemu rozpočtu vzniknú aj v druhom polroku 2002, čo zatiaľ nikto nechce riešiť. Zadlženie sa potom automaticky prenesie na nových zriaďovateľov škôl, teda na samosprávne kraje a na obce.
*mb rč