SME

Prehľad hodnotiacich správ EK o Slovensku v minulých rokoch

Bratislava 13. novembra (TASR)- Európska komisia dnes popoludní schváli a zverejní pravidelné hodnotiace správy o pokroku kandidátskych krajín uchádzajúcich sa o vstup do Európskej únie (EÚ), medzi ktorými je aj Slovenská republika...

Bratislava 13. novembra (TASR)- Európska komisia dnes popoludní schváli a zverejní pravidelné hodnotiace správy o pokroku kandidátskych krajín uchádzajúcich sa o vstup do Európskej únie (EÚ), medzi ktorými je aj Slovenská republika.Pri tejto príležitosti prinášame prehľad o hodnotení Slovenska Európskou komisiou v uplynulých rokoch.

Slovenská republika (SR) podpísala 4. októbra 1993 Európsku dohodu o pridružení, tzv. Asociačnú dohodu medzi SR a Európskou úniou. Európsky parlament ju ratifikoval 27. októbra 1993 a Národná rada SR 15. decembra 1993. Ratifikačný proces v parlamentoch členských krajín únie bol ukončený 19. decembra 1994. Dohoda nadobudla účinnosť od 1. februára 1995.

SkryťVypnúť reklamu

OKTÓBER 1997:

Európska komisia vo svojom posudku nezaradila SR medzi kandidátov, ktorí sú najlepšie pripravení na vstupné rozhovory o členstve v EÚ pre neplnenie politických kritérií stanovených kodanským summitom EÚ. Európskej komisii chýbali parlamentné výbory na kontrolu tajných služieb so zastúpením opozície, zákon na ochranu jazyka menšín a politický dialóg s opozíciou. Na základe posudku vypadlo Slovensko na decembrovom summite EÚ v Luxembursku z prvej šestice krajín, s ktorými v marci 1998 začala vstupné rozhovory.

NOVEMBER 1998:

V posudku EK k Slovensku sa konštatovalo, že ekonomika krajiny je síce "veľmi blízko" k trhovému hospodárstvu, ale neprimerané zásahy vlády a chýbajúca transparentnosť najmä privatizácie nevytvorili fungujúce trhové prostredie. Okrem toho sa zhoršila celková stabilita ekonomiky. Ďalekosiahle nedostatky videla EK v budovaní demokratických inštitúcií na Slovensku. Konkrétne kritizovala slabú garanciu nezávislosti sudcov a zaobchádzanie s maďarskou a rómskou menšinou.

SkryťVypnúť reklamu

EK konštatovala, že v celkovom pohľade Slovensko poľavilo v úsilí o priblíženie svojej legislatívy k zákonodarstvu EÚ.

Na decembrovom summite 1998 vo Viedni sa nerozhodlo o preradení Slovenska do prvej skupiny krajín uchádzajúcich sa o členstvo v EÚ.

OKTÓBER 1999:

Európska komisia zverejnila Správu o pokroku kandidátskych krajín na vstup do Európskej únie a konštatovala, že Slovensko spĺňa všetky politické kritériá. Ocenila pokrok, ktorý Slovenská republika dosiahla od parlamentných volieb v roku 1998. V kapitole venovanej politickým kritériám komisia konštatovala, že vďaka zmenám uskutočneným od septembra 1998 splnilo Slovensko kodanské politické kritériá. Došlo k zlepšeniu nezávislosti súdnictva, Slovensko však musí pokračovať v úsilí o zabezpečenie stabilného a trvalého fungovania demokratických inštitúcií, zintenzívniť boj proti kriminalite a korupcii a chrániť práva národnostných menšín. Správa upozornila, že osobitnú pozornosť treba venovať situácii Rómov a boju proti diskriminácii v spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

V hodnotení plnenia ekonomických kritérií EK konštatovala, že Slovensko je, vďaka odvážnemu reformnému programu novej vlády, blízko k dosiahnutiu fungujúcej trhovej ekonomiky. Kladne boli hodnotené plány na privatizáciu štátnych podnikov a bánk, ako aj opatrenia na urýchlenie reštrukturalizácie bankového a podnikového sektora.

V oblasti aproximácie práva Slovensko podľa EK pozoruhodne zvýšilo svoje úsilie. Kriticky sa komisia vyjadrila o neprijatí zákona o reforme štátnej správy.

Nedostatočnú pozornosť venovalo Slovensko aj oblasti životného prostredia, prijímaniu acquis communitaire, boju proti kriminalite, korupcii, ilegálnej migrácii a drogám.

Komisia však v správe opätovne privítala rozhodnutie vlády

SR uzavrieť dva staršie reaktory JE v Jaslovských Bohuniciach

SkryťVypnúť reklamu

v rokoch 2006-08.

NOVEMBER 2000:

Európska komisia ocenila celkový pokrok Slovenska na ceste do EÚ a Slovensko prvýkrát označila za fungujúcu trhovú ekonomiku, čím krajina splnila jedno z dvoch ekonomických kodanských kritérií. Podarilo sa dosiahnuť široký konsenzus o potrebe makroekonomickej stabilizácie, ale s nevyhnutnosťou udržať rozpočtovú disciplínu. EK privítala novú legislatívu v oblasti konkurzu a vyrovnania, priebeh privatizácie bánk i pokrok v reštrukturalizácii bankového sektora. Všíma si však vysokú mieru nezamestnanosti.

Pozitívne bol hodnotený pokrok na ceste k upevňovaniu demokratických inštitúcií, avšak s upozornením na existujúce "vnútorné napätie" vo vládnej koalícii. V zlepšovaní súdnictva boli podľa výročnej hodnotiacej správy dosiahnuté len malé praktické zlepšenia. EK však privítala vládnu stratégiu boja proti korupcii i vytvorenie antikorupčného výboru pri Úrade vlády. Komisia privítala prijatie zákona o informáciách, ako aj zrušenie "24-hodinového pravidla" pre žiadateľov o azyl. Nedostatky zaznamenala v starostlivosti o deti, v diskriminácii rómskej populácie a pokračujúcej migrácii slovenských Rómov, ktorí v krajinách EÚ žiadali o politický azyl.

SkryťVypnúť reklamu

V oblasti životného prostredia EK konštatovala, že SR potrebuje urýchliť prijímanie legislatívy. V regionálnej politike upozornila na veľké rozdiely medzi jednotlivými regiónmi Slovenska.

KB

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 417
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 091
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 030
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 755
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 085
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 925
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 600
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 528
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Montreal Canadiens - Boston Bruins: ONLINE prenos zo zápasu NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Boston Bruins.


Radosť hráčov Chelsea.

Chelsea bojuje o Ligu majstrov, prebojovala sa na štvrté miesto.


Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Stephen Bunting.

Michael van Gerwen do deviateho večera nenastúpil.


SkryťZatvoriť reklamu