V roku 2004 pravdepodobne vstúpi do EÚ až 10 krajín
ŠTRASBURG 13. novembra (SITA) - Európska komisia (EK) sa dnes zišla v Štrasburgu, aby schválila tzv. strategický dokument o rozširovaní Európskej únie (EÚ), ako aj 13 správ hodnotiacich pokrok jednotlivých kandidátskych krajín. Už teraz je jasné, že ani j
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
ednému uchádzačovi o členstvo EK neodkáže, že splnil všetky požadované kritériá. Predpokladá sa však, že až desať krajín by ich mohlo splniť už o rok. Ako vyplýva z úryvkov dokumentu, súčasný stav prípravy a rokovaní o vstupe neumožňuje európskej exekutíve prísť k záveru, že by niektorá z trinástich kandidátskych krajín už teraz spĺňala predpísané podmienky na členstvo v Európskej únii.
Komisia nepriamo naznačí, že berúc do úvahy súčasné tempo rokovaní a dosiahnutý pokrok, by už na budúci rok mohla dať odporúčanie na vstup až desiatim kandidátskym krajinám, vrátane Slovenska. Po prvý raz práve týchto desať krajín označí dnes EK za fungujúce trhové ekonomiky, ktoré by po splnení rôznych podmienok mali byť už v blízkom termíne schopné čeliť konkurenčným tlakom na vnútornom trhu Európskej únie. Európska komisia predpokladá, že k prijatiu prvých krajín dôjde v roku 2004 namiesto roku 2002, ako to EÚ predpokladala v záveroch summitu z roku 1999 v Berlíne, kde schválila aj spôsob financovania celého procesu rozšírenia. Sumy pre prijaté krajiny mali predstavovať od 6,5 miliardy eur v roku 2002 do 16,8 miliárd v roku 2006 pre šesť prvých krajín.
Komisia dúfa, že členské štáty ukončia proces ratifikácie zmluvy z Nice a oznámi, že v pravidelných správach v roku 2002 preskúma, čo urobili kandidátske krajiny v oblasti administratívnych kapacít v rozličných oblastiach legislatívy, a či kandidátske krajiny budú mať vybudované náležité štruktúry na implementáciu legislatívy v čase svojho vstupu. Komisia bude sledovať vývoj v oblastiach identifikovaných počas rokovaní o vstupe aj v období medzi podpisom prístupových zmlúv a samotným vstupom. Pre prvé krajiny, ktoré vstúpia do EÚ bude rok 2003 posledným rokom, počas ktorého sa budú programovať predvstupové fondy. V tomto období bude veľmi dôležité vyškoliť štátnych úradníkov. EK v strategickom dokumente oznámi, že dá priaznivé odporúčanie na vstup danej krajiny, ak bude presvedčená, že táto je schopná splniť kritériá k termínu vstupu. Tohtoročná správa a súčasný stav rokovaní neumožňuje ani v prípade jednej krajiny dôjsť k záveru, že dané kritériá boli splnené. Napriek tomu, berúc do úvahy súčasné tempo rokovaní a dosiahnutý pokrok, by mala byť EK schopná dať takéto odporúčania o tom, ktoré krajiny sú pripravené na vstup na základe svojich správ v roku 2002. Medzi dvanástimi rokujúcimi krajinami majú cieľové dátumy vstupu v súlade s časovým rámcom z Göteborgu až desať krajín.