Bratislava 13. novembra (TASR) - Pavel Koncoš je v prípade zvolenia za predsedu Strany demokratickej ľavice (SDĽ) na jej sobotňajšom 7. zjazde pripravený spolupracovať aj s podpredsedami z opačného názorového krídla. Neuvažuje však o kandidatúre na post podpredsedu, ak bude pri voľbe straníckeho šéfa neúspešný.
SDĽ musí podľa Koncoša prezentovať nový program novými tvárami. "Očakávam od delegátov zjazdu, že si túto moju filozofiu osvoja," povedal dnes v rozhovore pre TASR. Inak bude reforma v strane nemožná. V súvislosti s potrebou nových tvárí a nového myslenia Koncoš poznamenal, že "nové myslenie môže mať aj šesťdesiatnik, ktorý číta, vzdeláva sa a sleduje vývoj vo svete".
Koncoš neodporúča delegátom zjazdu, aby "zlomili palicu" nad mladými ľuďmi vo vedúcich funkciách, hoci dvaja mladí podpredsedovia ľavičiarov urobili aj chyby. "Ale neurobili ich len oni. Vo vedení SDĽ sa vystriedali aj starí skúsení politici, ktorí sa na špičke SDĽ pohybujú od roku 1990. A nemožno povedať, že by zaznamenali nejaké veľké úspechy," poznamenal Koncoš.
V prípade úspechu na zjazde chce minister pôdohospodárstva na čele SDĽ osloviť "všetkých, na ktorých veľmi ťažko doliehajú dopady transformácie ekonomiky po roku 1990" a trúfa si osloviť aj mladých voličov. Nezvládnutie procesu transformácie považuje za hlavnú príčinu biedy. Koncoš má v úmysle predložiť víziu sociálneho štátu, ktorý na základe európskej sociálnej charty garantuje právo na zamestnanie, bezplatné vzdelanie, zdravotnícku starostlivosť a rovnosť príležitostí medzi mužmi a ženami. "Milan Kňažko, Ján Budaj a ďalší na námestiach (v novembri 1989) agitovali za švédsky model socializmu. Dovolím si tvrdiť, že ľudia, ktorí išli na námestia, jednoducho chceli nadviazať na rok 1968 - na socializmus s ľudskou tvárou," povedal Koncoš. Sociálnu politiku vníma ako záležitosť štátu, za ktorú nemôžu zodpovedať tretí sektor a humanitné organizácie. Minister poznamenal, že vulgárne povedané, pravicové stranu chápu sociálnu politiku "ako podávanie vianočnej kapustnice". Pravicovú politiku bude podľa neho robiť aj Hnutie za demokratické Slovensko, ktoré reprezentujú "majetní ľudia, možno jedni z najbohatších ľudí v tejto republike," čo však ich voliči ešte "neprekukli".
Koncoš si zatiaľ "neláme hlavu" nad tým, kto budú politickí strategickí partneri SDĽ. Jeho prvoradou úlohou je zvýšiť strane voličskú podporu, hoci SDĽ "nikdy nemala preferencie pod 5 percent, ako to vykazujú niektoré agentúry" v prieskumoch verejnej mienky. Minister poznamenal, že prepad preferencií "nebol až taký hlboký, ako ho prezentovali niektorí kolegovia zo SDĽ, a domnievam sa, že veľmi účelovo".