Bratislava 13. novembra (TASR) - Legislatívna rada vlády SR dnes odporučila kabinetu schváliť poslanecký návrh zmeny zákona o samosprávnych krajoch, ktorým sa z nedávno prijatého zákona vypustil tzv. Cuperov paragraf. Ten vláde umožňuje zasahovať do kompetencií samospráv, keďže jej dáva právomoc vrátiť zastupiteľstvu samosprávneho kraja nariadenie, ktoré je v rozpore s národnými záujmami alebo so záujmami iných VÚC.
Podľa vicepremiéra Ľubomíra Fogaša išlo o neprimeraný zásah a ustanovenie je v protiklade s viacerými ústavnými princípmi.
LRV SR zároveň odporučila vláde schváliť návrh zákona o rozhodcovskom konaní. Jeho cieľom je odbremeniť všeobecné súdy od sporov, ktoré je možné vyriešiť mimosúdnou cestou. Podľa Fogaša návrh má urýchliť rozhodovanie predovšetkým v občianskoprávnych a obchodnoprávnych veciach. V rozhodcovskom konaní však nebudú môcť rozhodovať spory o vzniku, zmene alebo zániku vlastníckeho práva, osobného stavu, súvisiace s núteným výkonom rozhodnutí a tie, ktoré vzniknú v priebehu konkurzného a vyrovnávajúceho konania, spresnil Fogaš. Zákon znamená liberalizáciu v tom, že už nebude jedine rozhodcovský súd, ale aj iné právnické osoby, ako je obchodná a priemyselná komora, budú môcť zriaďovať rozhodcovský súd. Zákon tiež umožňuje vybrať si rozhodcov.
LRV zároveň odporučila kabinetu schváliť návrh zákona o rodičovskom príspevku. Podľa zákona bude vyplácaný rodičovi na zabezpečovanie osobnej starostlivosti a riadnej starostlivosti o dieťa do troch rokov alebo o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom až do 6 rokov. Okresné úrady ho budú vyplácať aj rodičom s dlhodobým pobytom na Slovensku. Jeho výška bola stanovená mesačne na 3790 korún. V prípade, že rodič poberajúci príspevok vykonáva zárobkovú činnosť alebo poberá dávky nemocenského poistenia, dostane mesačne 1200 korún. Na vyplácanie rodičovského príspevku bude potrebné vyčleniť zo štátneho rozpočtu 4,8 miliardy Sk.