Košice 13. novembra (TASR) - Pripravenosť Slovenska v prevencii pred povodňami v pohraničných tokoch na východnom Slovensku ocenili poslanci Výboru pre ochranu životného prostredia parlamentu Maďarskej republiky.
Delegácia vedená podpredsedom výboru Lajosom Dankom, ktorá dnes v sprievode členov Výboru pre životné prostredie (VŽP) NR SR začala trojdňový pobyt na Slovensku, monitorovala účinnosť protipovodňových opatrení zakotvených v medzištátnej dohode v okrese Trebišov. Podľa slov predsedu VŽP NR SR Ladislava Amróša sa Slovensko zaviazalo pri dosiahnutí hladiny Bodrogu 936 centimetrov znížiť prietok z 1550 metrov kubických za sekundu na 1400 metrov. Doplnil, že spomínaným opatrením je možné zabrániť veľkým povodňovým vlnám prejsť na územie Maďarska, čo skúsenosťami z jarných záplav potvrdili zástupcovia Slovenského vodohospodárskeho podniku Povodie Bodrogu a Hornádu. Členovia výborov zhodne konštatovali, že sa zlepšila vzájomná včasná informovanosť a celková spolupráca pri vzniku povodňových udalostí.
Pozornosť venovali aj úrovni zásobovania pitnou vodou na Východoslovenskej nížine, ktorá v tejto sfére patrí medzi najzaostalejšie lokality v republike. Ambróš vyslovil predpoklad, že projekt v hodnote nad 200 miliónov, ktorého súčasťou je aj vybudovanie tamojších zdrojov pitnej vody, má reálne predpoklady pre získanie finančnej podpory z európskeho fondu ISPA.
Trojdňový program spoločného výjazdového rokovania obidvoch výborov pokračuje v stredu v Rožňavskom okrese, tematicky zameraný na spoločné chránené územia. Vo štvrtok v Banskej Štiavnici sa budú venovať tematike multilaterárna spolupráca výborov životného prostredia.