Bratislava 14. novembra (TASR) - V európskych štátoch sa rozširuje prijímanie obmedzení a zákazov používania polyvinylchloridu (PVC). Podľa slov predstaviteľov Spoločnosti priateľov Zeme (SPZ) ide o najškodlivejší druh plastu, ktorého spaľovanie vážne ohrozuje ľudské zdravie. PVC je totiž najväčším zdrojom toxických dioxínov.
SPZ dnes na stretnutí s novinármi v Bratislave prezentovala štúdiu Štátneho zdravotného ústavu v Prievidzi. V nej sa uvádza, že sedem pracovníkov Nováckych chemických závodov zomrelo na nádorové ochorenie (angiosarkóm pečene) v súvislosti s výrobou PVC. V akom časovom období došlo k týmto úmrtiam štúdia podľa slov koordinátora SPZ Ladislava Hegyiho nekonkretizuje.
Vedúci toxického programu Greenpeace v ČR Miroslav Šuta zdôraznil, že okrem spomínanej rakoviny sa dopady tejto látky na ľudské zdravie prejavujú znižovaním plodnosti, znefunkčnením hormónov či vaječníkov. Pripomenul, že zákaz výroby a používania PVC je dobrou cestou, ako eliminovať tieto škodlivé látky.
SR schválila v máji zákon o odpadoch, v ktorom sa prijal zákaz dovozu a výroby PVC od roku 2008. ČR schválila od uvedeného roku zákaz obalov z PVC.
Hegyi odmieta vyjadrenia zástupcov PVC priemyslu, že zrušením výroby prídu o zamestnanie stovky ľudí. SPZ sa usiluje o vypracovanie štátnej koncepcie a postupné naplnenie zákazu PVC vo forme sociálne a ekonomicky citlivej náhrady čistejšími materiálmi. V tejto súvislosti podrobil kritike Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR), že zatiaľ nevyvinulo žiadnu snahu pripraviť takýto materiál.
Rovnako Hegyi odsúdil krok ministerstva, ktoré prijalo pozvanie na konferenciu výrobcov PVC. SPZ ako jediný zástupca mimovládnych organizácií odmietla účasť na tomto podujatí, ktoré sa uskutoční vo štvrtok v Bratislave, pretože nesúhlasila s obmedzovaním priestoru na diskusiu. Podľa nich nejde o nezávislé fórum, ktoré sľúbil zorganizovať minister László Miklós.