FIGEĽ: Štvrtá hodnotiaca správa je najpriaznivejšia
BRATISLAVA 14. novembra (SITA) - Za najpriaznivejšiu označil dnes na spoločnej tlačovej besede úradu vlády a ministerstva zahraničných vecí štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a hlavný vyjednávač Slovenskej republiky s Európskou úniou Ján Figeľ
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
štvrtú hodnotiacu správu Európskej komisie o pokroku Slovenska v príprave na vstup do Európskej únie (EÚ). Ako povedal, "hodnotiaca správa je pre Slovensko veľmi dôležitý medzinárodný audit". Piata správa Európskej komisie na budúci rok by podľa neho mala hodnotiť schopnosť kandidátskych krajín previesť na seba práva a povinnosti člena EÚ. "Vyjadrujem nádej, že Slovensko túto správu zvládne v doterajšom trende," povedal Figeľ.
V minulom roku sa v hodnotení po prvýkrát v histórii spomínala fungujúca trhová ekonomika. Tohto roku je to potvrdené s dodatkom, že Slovensko je schopné v krátkom čase obstáť v konkurenčných tlakoch EÚ, konštatoval v súvislosti s ekonomickou časťou správy hlavný slovenský vyjednávač. Ako poznamenal, pred polrokom sa hovorilo, že európska pätnástka prijme v roku 2004 najlepšie pripravených kandidátov, dnes sa hovorí, že prijme pripravených kandidátov. Túto skutočnosť podľa Figeľa podporuje fakt, že rozpočet EÚ počíta s výdavkami na pokrytie nákladov spojených so vstupom desiatich krajín.
Aj keď v porovnaní s 12,5-percentnou priemernou mierou nezamestnanosti v kandidátskych krajinách dosahuje na Slovensku nezamestnanosť až 18,6 percenta, všeobecne Slovensko pri porovnaní s kandidátmi podľa Figeľa vychádza dobre. Zo všetkých kandidátskych krajín má SR napríklad najlepší pomer exportu voči importu. Hospodársky rast slovenskej ekonomiky bol síce nižší ako priemer v regióne, ale od roku 1999 sa postupne zvyšuje.
Ako Figeľ uviedol na záver, Slovensko potrebuje hodnotiacu správu analyzovať, rozpracovať ju na jednotlivé rezorty a ústredné orgány štátnej správy a prijať opatrenia, ktoré by odrážali náš záujem o ďalší posun v príprave a negociáciách o kapitolách finančná kontrola, životné prostredie, dane, doprava, hospodárska súťaž, ako aj vnútro a spravodlivosť.