Rožňava 14. novembra (TASR) - Zlepšenie monitoringu, včasnú informovanosť, ale predovšetkým dobudovanie vodohospodárskej infraštruktúry v povodí riek považujú za rozhodujúce v ďalšej spolupráci pri ochrane životného prostredia poslanci NR SR a parlamentu Maďarskej republiky.
Predseda Výboru NR SR pre životné prostredie a ochranu prírody Ladislav Ambróš dnes na tlačovej besede v Rožňave po dvojdňovom rokovaní s maďarskými kolegami uviedol, že na slovenskej strane si výstavba čistiarní odpadových vôd a kanalizácií vyžiada investície najmenej 140 miliárd korún. Slovensko požiadalo pre túto oblasť pri predvstupových rokovaniach s EÚ o 15-ročné prechodné obdobie a využije popri prostriedkoch obcí a štátu aj fond EÚ ISPA. Získavanie financií bude SR koordinovať s maďarskou stranou, pretože každé zlepšenie na slovenskom území bude mať priamy dopad na južných susedov.
Podpredseda Výboru pre ochranu životného prostredia parlamentu MR Lajos Danka informoval, že na maďarskej strane si dobudovanie infraštruktúry vyžiada až 200 miliárd forintov. Danka zdôraznil, že spolupráca vo vodohospodárskej oblasti a v ochrane pred povodňami nebude efektívna, ak sa do nej aktívnejšie nezapojí aj Ukrajina a Rumunsko, odkiaľ prišli v poslednom období najväčšie vlny znečistenia.
Poslanci oboch výborov rokovali aj o spoločných chránených územiach Slovenský kras, Poiplie a Podunajsko. Podporili zámer prekategorizovať Slovenský kras na národný park a vytvorenie bezcolných hraničných priechodov pre turistov. Zaznel aj návrh zriadiť v podzemí medzi jaskyňami Domica a Aggtelek hraničný colný priechod, čo by bola svetová rarita.
V súvislosti so snahami podnikateľských subjektov rozširovať ťažbu vápenca v Slovenskom krase Ambróš uviedol, že nie sú racionálne dôvody otvárať ďalšie lomy a zmenšovať tak chránené územie. Terajšie zásoby vápenca podľa jeho slov postačia na 500 rokov. "Výbor pre životné prostredie NR SR urobí pri schvaľovaní novely banského zákona všetko, aby sa pri vyhlasovaní nových chránených ložiskových území mal právo vyjadrovať aj orgán ochrany prírody a príslušná obec," povedal Ambróš.
Vo štvrtok navštívia maďarskí a slovenskí poslanci Banskú Štiavnicu, kde majú rokovať o multilaterálnej spolupráci.