Bratislava 7. marca (TASR) - Ženy tvoria 51,4 percenta slovenskej populácie, ich zastúpenie v politike je však veľmi neprimerané. Nie sú v najvyšších štátnych ústavných funkciách a v Národnej rade SR ich je zo 150 poslancov v súčasnosti len 20 (13,3 percenta). V 20-člennej vláde sú len dve ministerky, z 23 štátnych tajomníkov sú takisto iba dve. Aj v komunálnej politike je tento pomer veľmi podobný. Jednou z možností na zmenu je zavedenie 30-percentnej kvóty na zastúpenie žien na volebných kandidátkach politických strán, názory na takýto krok sa však aj medzi ženami rôznia.
Poslankyňa za Hnutie za demokratické Slovensko Oľga Keltošová by podporila stanovenie kvót na zastúpenie žien v parlamente i v straníckych funkciách. Ako uviedla, škandinávske krajiny majú takúto kvotáciu už niekoľko rokov a osvedčilo sa im zastúpenie žien vo verejnom živote. Za potrebné považuje vytvoriť v NR SR po ďalších parlamentných voľbách samostatný výbor pre rovnosť šancí žien a mužov. Takýto výbor existuje v Európskom parlamente, ako aj v parlamentoch členských krajín Európskej únie, uviedla.
Poslankyňa NR SR za Kresťanskodemokratické hnutie Mária Sabolová si nemyslí, že počet žien v politike je ten najrozhodujúcejší. Nesúhlasí s kvotáciou a je za prirodzený vstup ženy, ako aj muža do verejného života. "Ako ženy máme ťažšiu pozíciu, ale tým vážnejšia je komunikácia s mužskou populáciou, ak tam žena vstúpi prirodzeným spôsobom. Bolo by vhodné, aby bolo viac žien zastúpených v parlamente, ale s takou vzorkou, ktorá by ženu dôstojne reprezentovala," povedala.
Podpredsedníčka Strany maďarskej koalície Edit Bauerová považuje pôsobenie žien v politike za bezdôvodne nevyvážené. Ako uviedla, vo Francúzsku prijali zákon týkajúci sa 50-percentného zastúpenia žien na volebných kandidátkach. Niečo podobné by mohlo byť na Slovensku podľa nej aj kontraproduktívne, pretože to vyvoláva veľmi zlé reminiscencie. Vie si však zavedenie kvót predstaviť ako prechodné opatrenie.
Poslankyňa za Slovenskú demokratickú koalíciu Eva Rusnáková by podporila 30-percentnú hranicu zastúpenia žien v parlamente. "Ja som za pozitívnu diskrimináciu. Myslím si, že by to bolo vhodné, pretože žien do politiky nepribúda, ale naopak ich z nej neustále ubúda." Zároveň sa vyslovila, aby funkciu ombudsmana na Slovensku vykonávala žena, ktorá by mohla byť dobrým príkladom aj pre väčšie angažovanie sa ďalších žien vo verejnom živote.
Predsedníčka Slovenskej národnej strany Anna Malíková nie je spokojná so zastúpením žien v politike. Cestu k zlepšeniu vidí vo vytvorení celospoločenských podmienok, aby ženy, ktoré sú zároveň matky a manželky, nemuseli byť handicapované a "doslova potrestané v tom, že majú na výber buď kariéru, alebo rodinu". Stanovovanie kvót na počet žien v parlamente alebo vo vláde vníma ako niečo urážlivé, "ako keby sa ženy vlastným rozumom a vlastnými schopnosťami nevedeli do tých kresiel dostať".
Poslankyňa za Stranu občianskeho porozumenia (SOP) Mária Kadlečíková je presvedčená, že je možné upraviť volebný zákon na 30-percentné zastúpenie žien v NR SR ešte do budúcich volieb. Ako povedala, tento návrh podporuje SOP i Strana demokratickej ľavice. "Predpokladám, že ani ostatné strany sa nebudú báť žien a že sa k nám pripoja. Chceme, aby sme boli zohľadnené v politike, aby o nás nerozhodovali len muži, hoci často sme rady, keď spolu rozhodujeme," uviedla.
*hol na
NNNN