Bratislava 20. mája (TASR) - Predseda senátu Krajského súdu v Trnave Vladimír Tencer nemôže súdiť obžalovaných v prípade najväčšej mafiánskej popravy v dejinách európskej kriminalistiky, vraždy "pápayovcov", pretože sa osobne poznal s jedným zo zavraždených údajných príslušníkov podsvetia. Najvyšší súd SR (NS) vyhovel v uplynulých dňoch vlastnej Tencerovej námietke zaujatosti. V súčasnosti tak nemá už v poradí druhý senát predsedu a o kauze tak nemá kto rozhodnúť.
Sudca Tencer vo svojej námietke uviedol, že sa osobne dlhé roky poznal so zavraždeným Zoltánom G., ktorého zastrelili 25. marca 1999 počas masakry mafiánskeho gangu Tibora Pápaya, prezývaného Papa Joe v dunajskostredskom bare Fontána. Sudca sa s údajným mafiánom zoznámil na spoločnej poľovačke pred desiatimi rokmi. Odvtedy sa viackrát na takýchto podujatiach s poškodeným stretával, dokonca s ním bol na spoločnej poľovačke v Rimavskej Sobote niekedy v decembri 1998. Počas stretnutí s dnes už nebohým si vždy dobre rozumeli, i keď neboli výslovní priatelia, konštatoval sudca v námietke. Spôsob, akým prišiel o život, nie je Tencerovi celkom ľahostajný, a preto sa cíti zaujatý.
Prvý policajný prezident PZ Jaroslav Spišiak pre TASR potvrdil, že všetci zavraždení v bare Fontána patrili k podsvetiu do gangu pápayovcov. Iba jeden z nich bol menšou rybou, tzv. štartér, ktorý štartoval bosom motorové vozidlá, spresnil Spišiak, ale nešlo o Zoltána G.
Okrem Tencera sa sám namietol i ďalší profesionálny sudca Marián Jarábek. Ten svoju námietku zaujatosti odôvodnil tým, že v predmetnej veci v prípravnom konaní predsedal senátu, ktorý 9. novembra 1999 zrušil väzobné uznesenie Okresného súdu v Trnave a prepustil obžalovaného Csabu R. z väzby na slobodu. Podľa sudcu v tom čase aj pod vplyvom vyjadrení vysokých policajných funkcionárov Jaroslava Spišiaka, Jaroslava Ivora a súčasného ministra spravodlivosti Daniela Lipšica sa v médiách proti nemu spustila úmyselná verejná škandalizácia, v dôsledku ktorej sa nachádzal v stave depresie. Podľa jeho presvedčenia podnecovateľmi tejto kampane boli osoby z radov polície, ktoré sa podieľali na odhaľovaní a dokumentovaní jednej z častí obžaloby. Jarábek tvrdí, že pokiaľ by mal rozhodovať o zákonnosti postupov polície vo vzťahu k tomuto skutku a o vine či nevine obžalovaného Csabu R., nenašiel by v sebe dávku nezainteresovanosti a nezaujatosti. Pochybuje, že by verejnosť bez obáv prijala jeho nezaujatosť a nestrannosť v danej veci. Najvyšší súd však Jarábkove argumenty neprijal, pretože zákon neumožňuje sa namietnuť z takýchto dôvodov. Sudca a zvlášť zaoberajúci sa trestnými prípadmi, musí byť odolný každému, i mediálnemu tlaku. Medializované vyjadrenia nemôžu mať na jeho prácu a zákonné rozhodovanie vplyv.
V prípade, že sa justícii nepodarí vyniesť právoplatný verdikt do 24. septembra tohto roku, obžalovaný Arpád Sz., ktorý sa mal podľa záverov policajného vyšetrovania priamo zúčastniť na vražde desiatich členov mafiánskej skupiny Tibora Pápaya, sa po uplynutí päťročnej lehoty väzby dostane na slobodu. Na slobodu by sa následne mohli dostať i ďalší obžalovaní.
Najvyšší súd SR začiatkom apríla tohto roku vylúčil z rozhodovania prvý senát Krajského súdu v Trnave pod vedením predsedu Pavla Sládoka. NS SR totiž vyhovel sťažnosti dvoch obžalovaných Arpáda Sz. a Szilárda R., ktorí opakovane namietali zo zaujatosti celý senát, ako i jeho predsedu Sládoka. Zo súdneho spisu vyplynulo, že došlo k antidatovaniu rozhodnutí o námietkach obžalovaných a ďalším pochybeniam.
Masaker gangu Tibora Pápaya prezývaného Papa Joe sa odohral 25. marca 1999 v dunajskostredskom bare Fontána. Do podniku vnikla trojica mužov so samopalmi a kuklami na hlavách. Jeden z nich zakričal, že ide o policajnú akciu a hosťom prikázal ľahnúť si na zem. Ďalší dvaja vybehli na poschodie, kde hral Tibor Pápay so svojimi spoločníkmi karty. Zaznelo 113 výstrelov, po ktorých zostalo na zemi ležať desať osôb.
Podľa polície je organizátorom vraždy Ľudovít S. Vo februári 2000 súd na neho vydal medzinárodný zatykač. Ľudovítovi S. sa už raz podarilo za dramatických okolností utiecť "kukláčom". Na procese by malo pred súdom vypovedať vyše 120 svedkov, z toho osem utajených. Jeden z obhajcov Svetozár Chabada na začiatku procesu povedal, že jeho klienti sú nevinní a na ich odsúdenie chýbajú priame dôkazy. V súčasnosti môžu mať na Krajskom súde v Trnave problém pre nedostatok trestných sudcov so zostavením ďalšieho senátu.
Sudca Tencer je súčasnosti na školení, preto sa TASR nepodarilo získať jeho reakciu.
Informácie potvrdili TASR tri dôveryhodné zdroje z prostredia NS SR, prokuratúry a polície.