Bratislava 20. mája (TASR) - Predsedovi strany Smer dôveruje 22,2 percenta občanov, predsedovi ĽS-HZDS Vladimírovi Mečiarovi 15,9 a novozvolenému prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi 13,5 percenta.
Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý uskutočnil Ústav pre výskum verejnej mienky (ÚVVM) pri Štatistickom úrade (ŠÚ) SR na vzorke 1274 respondentov od 1. do 10. mája. Respondenti boli oslovení otázkou: Ktorý z politikov pôsobiacich na Slovensku má v súčasnosti vašu dôveru? Každý z opýtaných mohol vybrať troch politikov.
Béla Bugár na štvrtom mieste získal 10,8 percenta, šéf diplomacie Eduard Kukan 7,5, predseda KDH Pavol Hrušovský 5,3, šéf ANO Pavol Rusko 3,8, Monika Beňová 3,7, premiér a predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda a predsedníčka SF Zuzana Martináková získali zhodne po 3,6 percenta. V poradí dôveryhodnosti politikov nedošlo od posledného prieskumu v apríli 2004 k výraznejším zmenám, zvýšil sa však počet tých, čo nedôveru žiadnemu - z 24,4 percenta na 27, 3 percenta opýtaných.
Podľa analýzy výskumu má Fico podporu 30 percent oslovených vo veku 18 až 24 rokov. Získal si tiež rovnomernú podporu z hľadiska vzdelania, vyššiu mieru dôvery má medzi nekvalifikovanými robotníkmi a ekonomicky neaktívnymi obyvateľmi. Nižšiu podporu má u respondentov maďarskej národnosti.
Vladimíra Mečiara dlhodobo podporuje staršia skupina populácie. Dôvera k nemu s rastom vzdelania klesá, pričom medzi vysokoškolsky vzdelanými respondentmi je 8-percentná. Najvyššiu deklarovanú podporu si získal v obciach a mestách do 10 tisíc obyvateľov, no ani jeden hlas nezískal od respondenta maďarskej národnosti.
Budúcemu prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi okrem vyššej vyjadrenej dôvery u respondentov vo veku od 40 do 49 rokov je podpora v ostatných vekových kategóriách rovnomerne rozložená, čo platí aj z pohľadu vzdelania respondentov. Získal si nižšiu, 6-percentnú dôveru oslovených maďarskej národnosti, vyššiu podporu v mestách od 50 do 100 tisíc obyvateľov, a všeobecne v Trenčianskom a Banskobystrickom kraji.
Medzi občanmi, ktorí sa vyjadrili, že nedôverujú žiadnemu politikovi, boli nadpriemerne zastúpení respondenti vo veku 25 až 29 rokov, nezamestnaní, obyvatelia obcí od 2 tisíc obyvateľov a miest nad 100 tisíc obyvateľov, občania z Košického a Trnavského kraja, stúpenci KSS a respondenti, ktorí sa nezúčastnili na parlamentných voľbách.
Informácie TASR poskytol Pavol Marchevský z ÚVVM pri ŠÚ SR.