BRATISLAVA 20. mája (SITA) - Parlament dnes ukázal, že sú veci, na ktorých sa ešte poslanci vedia dohodnúť, tvrdí generálna riaditeľka Sekcie ľudských práv a menšín Úradu vlády SR Jana Kviečinská. Ako povedala pre agentúru SITA, zo schválenia Zákona o rovnakom zaobchádzaní sa teší, za pozornosť podľa nej stojí, že za jeho prijatie hlasovalo 107 zo 133 poslancov. Jej sekcia pracovala na antidiskriminačnej legislatíve tri a pol roka.
Za dôležité pravidlo, ktoré zákon zakotvuje považuje Kviečinská zákaz diskriminácie na základe sexuálnej orientácie. Je rada, že neprešiel návrh, aby bolo za diskrimináciu považované len zisťovanie sexuálnej orientácie. Podľa nej sú však rovnako dôležité aj ďalšie ustanovenia zákona, ktoré dávajú "ochranu pre všetkých ľudí, ktorí by mohli trpieť pre nejakú nerovnosť," konštatovala.
Kviečinská upozornila, že dočasné vyrovnávacie opatrenia (tzv. pozitívna diskriminácia), ktoré zákon zakotvuje napríklad aj pri ochrane pred diskrimináciou na základe rasy alebo etnika, definuje aj medzinárodné právo. Ako konštatovala, ich prínosom je, že ak nejaká skupina obyvateľov trpí dlhodobo nejakou nerovnosťou, môže vláda prijať dočasné opatrenia. Tie dajú tejto skupine rovnaké šance ako má väčšina spoločnosti na to, aby sa mohli domôcť svojich práv. "Musí sa splniť časové hľadisko a zároveň s týmito opatreniami musí táto skupina súhlasiť," upozornila. Podľa Kviečinskej ide o pozitívnu diskrimináciu, ktorá je časovo obmedzená a práve pre svoje časové obmedzenie nejde proti našej ústave.
Minister spravodlivosti Daniel Lipšic avizoval, že ak zákon v podobe ako ho schválil parlament podpíše prezident, podá podanie na Ústavný súd SR. Lipšic považuje ustanovenie o dočasných vyrovnávacích opatreniach za protiústavné. Kviečinská však tvrdí, že existuje rozhodnutie Ústavného súdu SR o jazykových právach, v rámci ktorých sú aj dočasné vyrovnávacie opatrenia pre isté jazykové skupiny. V tomto prípade Ústavný súd konštatoval, že tieto opatrenia sú v súlade s Ústavou SR, dodala.
Zákon po podpise prezidenta by mal byť účinný od 1. júla.