BRATISLAVA 21. mája (SITA) - Na problémy s obchodom s vojenským materiálom, ktoré vyplývajú zo zverejnenej správy o činnosti Slovenskej informačnej služby (SIS) v roku 2003, upozorňuje dlhodobo aj medzinárodná mimovládna organizácia Amnesty International (AI). Amnesty International vydala koncom minulého týždňa správu o exporte zbraní, v ktorej kritizuje najmä nedostatočnú kontrolu. Kritika sa podľa riaditeľky kancelárie AI na Slovensku Barbory Černušákovej týka takmer všetkých členských krajín Európskej únie, vrátane Slovenska. AI v správe žiada krajiny únie, aby sprísnili kontrolu vývozu zbraní. V štátoch EÚ je totiž podľa Černušákovej približne 400 zbrojných firiem, čo je takmer rovnaký počet ako v Spojených štátoch amerických.
Správa AI Slovensku vyčíta najmä problémy pri kontrole exportu zbraní. Ide napríklad o kontrolu tranzitu, teda prevozu zbrojného materiálu cez územie Slovenska. "Ak je tranzit kratší ako sedem dní, slovenská legislatíva nevyžaduje špeciálnu licenciu," upozorňuje Černušáková. Slovensko by preto podľa AI malo sprísniť kontrolu tranzitu a certifikátov konečného užívateľa. Každý vývozca zbraní potrebuje na to, aby dostal licenciu, certifikát konečného užívateľa od tej krajiny, kam zbrane vyvezie. AI však tvrdí, že práve tu hrozí riziko, že certifikáty sa falšujú. Je veľmi ťažké ich kontrolovať, najmä v situácii, keď SR nemá diplomatické zastúpenie v každej krajine, tvrdí Černušáková. Podľa nej sa však na Slovensku zlepšila kontrola tranzitu vyvážaných zbraní. Príkladom zlepšenia je, že SR sprísnila vydávanie certifikátov pre konečných užívateľov zbraní.
Vzorom dobrej praxe vo vývoze a tranzite zbraní z EÚ je podľa Černušákovej Fínsko. Pred niekoľkými rokmi objavili zbrane z Fínska aj vďaka práci AI vo východnom Timore, kde nimi zabíjali civilistov. Po zistení nasledoval pád fínskej vlády. Fínsko po tejto skúsenosti zaviedlo prísnu kontrolu vyvážaných zbraní, certifikátov konečného užívateľa a tiež prísne hodnotí kam a kedy zbrane vyvezie.
tm;xd;bl