Bratislava 21. mája (TASR) - Takmer po troch rokoch od podania obžaloby sa na Okresnom súde (OS) Bratislava 3 uskutočnilo vo štvrtok a v piatok prvé hlavné pojednávanie v ďalšej z káuz bývalého vedenia Slovenskej informačnej služby (SIS). Z procesu bola hneď na úvod vylúčená verejnosť.
Ide o prípady údajnej neoprávnenej likvidácie služobnej dodávky Mercedes Bez 208 D, nezbavenia mlčanlivosti príslušníkov SIS v súvislosti s nálezom nastraženého výbušného systému na mítingu KDH a údajného odcudzenie zariadenia na odpočúvanie mobilných telefónov v režime NMT. Všetky kauzy sú súčasťou jednej obžaloby.
V minulosti sa prípadom zaoberal senát OS sudkyne Ľudmily Hatalovej, ktorý stíhanie v kauze dodávky Mercedes kvôli amnestiám bývalého premiéra Vladimíra Mečiara zastavil. Hatalovej minister spravodlivosti Daniel Lipšic zastavil výkon funkcie a prípadom sa zoberá iný senát. Ide o prípad údajného odcudzenia služobnej dodávky Mercedes Bez 208 D, ktorý mal byť podľa vyšetrovateľov použitý v súvislosti s amnestovaným trestným činom zavlečenia Michala Kováča. Súčasný prokurátor upravil text obžaloby, právna kvalifikácia prípadu zostáva nezmenená. Ako pre TASR konštatoval jeden z obhajcov Ivana L., advokát Ľubomír Hlbočan, v tejto súvislosti žiadajú zastaviť trestné stíhanie ich klienta. Bývalý šéf tajnej služby aj v tomto prípade obvinenia odmietol a považuje ich za vykonštruované. Ivan L. si zvolil za dôverníka poslanca ĽS-HZDS Sergeja Kozlíka.
V prípade dodávky čelí pätica bývalých príslušníkov SIS spoločne s Ivanom L. obvineniu z trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa. Podľa záverov vyšetrovania obvinení poskytli nadriadenému Ivanovi L. nepravdivé údaje o služobnej ceste Mercedesu do Michaloviec 18. a 19. decembra 1995 a o jeho údajnom odcudzení. Bývalý šéf SIS v tejto súvislosti nevykonal opatrenia na zistenie, či ku krádeži skutočne došlo, hoci mal údajne vedieť, že podriadení príslušníci SIS neurobili žiadne oznámenie o krádeži príslušnému policajnému orgánu. Naopak, rozhodol o odložení odpisu škody na 10 rokov a následne povolil takto vzniknutú škodu odpísať na vrub štátu, čím mu údajne pôsobil takmer 1,5 miliónovú škodu.
V bode nálezu výbušného systému v hale na Pasienkoch 24. marca 1997 počas mítingu KDH je Ivan L. podľa policajných vyšetrovateľov podozrivý, že bez zákonného dôvodu neudelil na požiadanie vyšetrovateľa súhlas s výsluchom svojich bývalých podriadených. Podľa obžaloby tým, že ich Ivan L. neoslobodil od povinnosti mlčanlivosti a neudelil súhlas na poskytnutie informácií vyšetrovateľovi, orgánom činným v trestnom konaní podstatne sťažil plnenie úloh. Vyšetrovanie prípadu muselo byť nakoniec ukončené. Riaditeľ SIS podľa zákona však nemusí automaticky vyhovieť požiadavke vyšetrovateľa.
V poslednom bode obžaloby mal Ivan L. dať vyrobiť špeciálne monitorovacie zariadenie na odpočúvanie mobilných telefónov NMT. Vyšetrovatelia tvrdia, že nedošlo k vráteniu zariadenia SIS.