PREŠOV 21. mája (SITA) - Slovenská rektorská konferencia neodmieta vládny návrh o spoplatňovaní vysokoškolského štúdia, žiada však pevne určiť interval spodnej i hornej hranice, ktorý by sa mal pohybovať od nula do 30% z prepočítaných nákladov na výučbu študenta. V praxi by to znamenalo, že jedine vysoké školy by rozhodovali o tom, či zavedú tzv. školné alebo nie. Slovenskí rektori v žiadnom prípade nesúhlasia s použitím takto vybratých platieb na uhrádzanie faktúr za energie a údržbu budov. Presadzujú názor, že takto získané peniaze musia byť použité na rozvoj, vedu a výskum na konkrétnej univerzite. Kontrolná činnosť nad týmto procesom by mala patriť akademickým senátom. Podľa vyjadrenia prezidenta Konferencie rektorov Slovenska a rektora Technickej univerzity v Košiciach Juraja Sinaya, rektori zdieľajú zhodný názor, že koordinácia vedy a výskumu by mala dostať jedno spoločné zastrešenie. Vo svete sú na to zriadené samostatné ministerstvá, ktoré nesú vo svojom názve pojem budúcnosť a ich úlohou je akcelerácia spoločnosti.
Rektorská konferencia sa dnes v Prešove zaoberá aj otázkou dlhodobého plánovania financovania činnosti vysokých škôl v horizonte troch rokov, čo je naplnenie vládneho programu tejto koalície. Podľa rektorov dialóg so zainteresovanými rezortmi sa začína vyvíjať pozitívne a jeho výsledkom by malo byť postupné navyšovanie rozpočtu vysokých škôl z dnešných 0,73% HDP na úroveň priemeru vyspelých krajín, čo je 1,33 % HDP. Akademická obec na najvyššej úrovni sa dnes po prvýkrát verejne vyjadrila, že sa nebráni medzinárodnému posúdeniu kvality vysokých škôl nezávislou akreditačnou zahraničnou agentúrou. Takouto cestou sa vydali v Poľsku a sú dnes podľa Sinaya na trhu s ponukou vzdelávania pred nami o krok vpred. Podľa prezidenta SRK by tento proces nemal trvať dlho, vláda by mala vo svojom rozpočte vyčleniť na jeho realizáciu najmenej 40 mil. Sk. Znamenalo by to vyslanie jasného signálu, že sme otvorení študentom zo zahraničia a máme im čo ponúknuť.
Na stretnutí rektorov sa hovorilo aj o realizácii systému štátnej pokladnice, ktorého uplatnenie žiadajú univerzity posunúť na 1. január 2005. Súvisí to aj s rozbehnutými grantovými programami, ktorých financovanie nie je možné presunúť z jednej banky do inej. Rektori sa dotkli aj témy kvality prípravy študentov vo vzťahu k nárastu počtu súkromných vysokých škôl. Na dnešnom riadnom zasadnutí Slovenskej rektorskej konferencie sa zúčastnilo 19 rektorov z celkového počtu 24 vysokých škôl.