Bratislava 22. mája (TASR) - Nejednotnosť pri formulovaní základných záujmov rómskej komunity je jednou z najtypickejších čŕt rómskej reprezentácie na Slovensku. V posledných dňoch preto prekvapil takmer unisono vyjadrený súhlas rómskych lídrov s návrhom veľvyslanca EK v SR Erica van der Lindena zvýšiť vzdelanostnú úroveň rómskych detí ich zaradením do internátnych škôl alebo školských zariadení s celodennou prevádzkou.
Rómski lídri totiž nevidia nijakú hrozbu v návrhu veľvyslanca EK, ktorý okamžite vyvolal diskusiu na tému ľudských práv. Neboja sa, že im štát deti odoberie alebo že ich bude nútiť, aby sa ich zriekli, kým nebudú prevychované. Myšlienka, za ktorú bol veľvyslanec kritizovaný politikmi na Slovensku, ale najmä v Európskej únii, má podľa mienky Rómov racionálne jadro.
Uvedomujú si, že ak by bol tento nápad zavedený do praxe, ich deti dostanú šancu nenásilne si zvyknúť na podmienky, ktoré sú diametrálne odlišné od životných podmienok Rómov v osadách. Možno aj dúfajú, že táto skúsenosť v nich spätne vyvolá túžbu pripomenúť rodičom, aby sa aj oni pričinili o zmeny. Čo však Rómom dnes chýba, je väčší záujem o riešenie ich problémov a tiež politická vôľa zo strany štátu či samospráv pustiť sa do podobných projektov, upozorňuje predseda Rómskej iniciatívy Slovenska Alexander Patkoló.
Problém je aj v tom, že osobnosti a politické subjekty, ktoré dnes na Slovensku vystupujú v mene Rómov, sa trieštia nielen kvôli svojim politickým záujmom. Efektívnu obhajobu záujmov ich komunity sťažuje aj fakt, že na Slovensku dnes neexistuje žiadna relevantná reprezentatívna organizácia, ktorá by bola schopná formulovať požiadavky a potreby Rómov, smerujúce k zmene kvality a štýlu ich života.
Takýmto koordinátorom nemôže byť ani Parlament Rómov SR na čele s Ladislavom Fízikom. Ten sa totiž od desiatok komunitných občianskych združení pôsobiacich aktuálne na Slovensku odlišuje iba svojím názvom. Na inej platforme sa snaží o sústredenie záujmu Rada mimovládnych organizácií rómskych komunít Ladislava Richtera a do eurovolieb sa rozhodla zapojiť aj všeobecne neznáme Rómske kresťanskodemokratické hnutie SR. Rady rómskych politických strán, hnutí, občianskych združení a organizácií má onedlho rozšíriť Parlament rómskych osád, ktorý chce požiadať o registráciu na ministerstve vnútra, rovnaké ambície má aj Parlament po maďarsky hovoriacich Rómov. Patkoló si myslí, že o zjednotenie týchto síl by sa mohol postarať príslušný úrad splnomocnenca vlády. Potom stúpne aj jeho vážnosť pri rozhodovaniach vlády týkajúcich s Rómov, konštatoval.
pm ds