BRATISLAVA 22. mája (SITA) - Slovenská demokratická a kresťanská únia (SDKÚ) považuje situácia vo vládnej koalícii je stabilizovanú. Konštatoval to dnes na mimoriadnom sneme SDKÚ jej predseda Mikuláš Dzurinda s tým, „že veľmi dobre chápe, že získavať podporu pre menšinovú vládu nie je a nebude ľahké“. Podľa neho sa s novou situáciou, keď má Slovensko po prvý raz menšinovú vládu, treba vyrovnať. Dzurinda si na druhej strane váži postoj nezávislých poslancov, pričom odmietol klebety a špekulácie o kupčení s ich hlasmi. „SDKÚ sa k takýmto praktikám nikdy neuchýlila a neuchýli,“ zdôraznil. Predseda SDKÚ dodal, že aj naďalej bude presadzovať „mediálnu zdržanlivosť" pri nastoľovaní problémov, formulovaní výhrad, alebo kritiky jedného koaličného partnera voči druhému. Tieto témy podľa neho patria na stôl koaličnej rady.
SDKÚ je podľa svojho predsedu smutná z výsledkov prezidentských volieb, na druhej strane hrdá na to, ako sa s výsledkom vyrovnal prezidentský kandidát Eduard Kukan. Dzurinda podotkol, že prezidentské voľby výrazne ovplyvnil Rudolf Schuster tým, že spojil dve diametrálne odlišné veci - voľbu hlavy štátu a všeľudové hlasovanie. „Bolo príliš komplikované presadiť dve protismerné odporúčania a to v ten istý deň,“ povedal s tým, že SDKÚ sa z tejto situácie poučí. Dzurinda sa ďalej poďakoval E. Kukanovi za odvahu kandidovať, za solídny výsledok a najmä za spôsob, akým prijal neúspech. „Kto nevie prehrať, nevie ani vyhrať,“ dodal predseda únie.
Neúspech referenda o predčasných voľbách dáva podľa Dzurindu nový posilnený mandát vládnej koalícii ako aj SDKÚ. „Referendum potvrdilo, že Robert Fico je nielen nedočkavý, netrpezlivý a dychtivý po moci, ale zároveň referendum naplno odhalilo aj to, že Fico je schopný viesť krajinu akurát do slepých uličiek,“ zdôraznil. Fico je podľa predsedu SDKÚ najväčšou hrozbou Slovenska a jeho vývoja. „Chce rušiť reformy, ustupovať teroristom, nedodržiava pravidlá,“ podotkol Dzurinda.
Líder SDKÚ ďalej zdôraznil, že jeho strana a jej poslanci budú verní vládnemu programu a budú spolu presadzovať zo všetkých síl reformy v justícii, zdravotníctve, školstve a finančnú decentralizáciu. Predstavil generálnu líniu strany pre druhú polovicu volebného obdobia a po nasledujúcich parlamentných voľbách. Program zhrnul do piatich bodov - podpora vzdelávania, výskumu a informatizácie, udržiavanie zdravého trvalo udržateľného hospodárskeho rastu a efektívne spravovanie vecí verejných, zlepšovanie rodinnej a sociálnej politiky, dokončenie integrácie a aktívna zahraničná politika a reformný prístup.
Odchod Ivana Šimka, Zuzany Martinákovej a časti poslancov z SDKÚ znamenal stratu väčšinu v parlamente. „Na strane druhej sme si udržali jednotu, pevnosť a tým aj perspektívu do ďalšieho obdobia,“ povedal Dzurinda. Podľa neho život naplno a omnoho skôr ako sa dalo čakať odhalil, že dôvodom počínania Šimka nebola vnútorná nesloboda v SDKÚ, ani obavy zo zhoršenia pozície Slovenska v zahraničí. Postavenie SR sa totiž za ten čas výrazne upevnilo a „o tom, čo sú intrigy, čo je málo demokratické či zákulisné, sa Ivan presvedčil až teraz v samotnom Slobodnom fóre“.