Bratislava 23. mája (TASR) - Parlamentné zhromaždenie (PZ) NATO je medziparlamentná organizácia zákonodarcov z členských, asociovaných a pozorovateľských krajín Severoatlantickej aliancie.
Je to štruktúra nezávislá na aliancii, ktorá predstavuje prepojenie medzi národnými parlamentmi a NATO. Jej úlohou je vplývať na vlády, aby brali do úvahy záujmy aliancie pri tvorbe národnej legislatívy. Zasadá dvakrát do roka - na jar a na jeseň.
Zhromaždenie poskytuje kritické fórum pre medzinárodný parlamentný dialóg, pre komplex bezpečnostných, politických a ekonomických otázok. Jeho hlavnou úlohou je rozvíjať vzájomné znalosti členov parlamentov v rámci NATO o kľúčových bezpečnostných výzvach, ktorým musí čeliť transatlantické partnerstvo. Diskusie zhromaždenia tvoria dôležitý príspevok pre vývoj konsenzu, o ktorý sa musí politika NATO opierať.
PZ NATO zároveň pomáha v rozvoji parlamentnej demokracie v celom euroatlantickom priestore, a to zapájaním členov parlamentov z nečlenských krajín do práce zhromaždenia. Týmto parlamentom priamo pomáha, aby sa aktívne snažili o členstvo v aliancii. Medzi novými cieľmi zhromaždenia po roku 1989 je aj zintenzívnenie spolupráce s krajinami, ktoré sa snažia skôr o spoluprácu ako samotné členstvo, vrátane regiónov Kaukazu a Stredného mora.
Delegátov PZ NATO nominujú ich parlamenty podľa procedurálnych postupov jednotlivých štátov. Počet delegátov za každý členský štát je určený podľa počtu obyvateľov danej krajiny. Zhromaždenie sa schádza dvakrát do roka a rokovania sa uskutočňujú v hlavných mestách krajín podľa rotačného princípu a na základe pozvania národných parlamentov.
Zhromaždenie pracuje v piatich výboroch - politickom, pre obranu a bezpečnosť, pre civilnú dimenziu bezpečnosti, v ekonomickom a bezpečnostnom výbore a vo výbore pre vedu a technológie. Jednotlivé výbory sa v priebehu roka pravidelne stretávajú a podávajú správu plenárnemu zasadaniu.
Sídlom PZ NATO je Brusel. Má 348 členov z 26 členských, 13 asociovaných a siedmich pozorovateľských krajín. Predsedom PZ NATO je v súčasnosti Douglas Bereuter.
Vedúcim slovenskej delegácie PZ NATO je poslanec Národnej rady SR Jozef Banáš (ANO). Členmi sú poslanci Iván Farkas (SMK), Petra Masácová (SDKÚ), Robert Kaliňák (Smer) a Diana Dubovská (ĽS-HZDS). Keďže Slovensko sa stalo členom NATO, v dohľadnom čase Národná rada SR dovolí aj piatich náhradníkov.