BRATISLAVA 24. mája (SITA) - O zložení Európskej komisie (EK), väčšinovom hlasovaní a jeho rozsahu budú dnes v Bruseli rokovať ministri zahraničných vecí Európskej únie (EÚ) na medzivládnej konferencii, ktorú obnovili po piatich mesiacoch minulý týždeň. Slovensko na nej už nebude trvať na tom, aby mala každá krajina zastúpenie v EK. Odklon od princípu jedna krajina - jeden komisár potvrdil pre SITA minister Eduard Kukan. Zmenu jednej z priorít predloží v blízkom čase vláde a parlamentu, ktoré mu dali mandát na rokovania o ústavnej zmluve EÚ.
EK by mala mať 25 komisárov len do roku 2014, potom by sa ich počet znížil na 18. SR bude trvať na spravodlivej rotácii. Každá krajina by mala mať komisára dve funkčné obdobia z troch.
Vo väčšinovom hlasovaní sa priority SR nemenia. Ako vyhlásil Kukan, bude tvrdo presadzovať zachovanie jednomyseľného rozhodovania v daniach, sociálnych veciach, spravodlivosti, vnútre, zahraničnej politike a obrane. Najdôležitejšie pre Dzurindovu vládu sú priame dane, kde sa Nemecko a Francúzsko snažia o zosúladenie pravidiel v zdaňovaní veľkých podnikov.
Prvú európsku ústavu by chceli šéfovia štátov a vlád prijať na záver írskeho predsedníctva na summite v Bruseli 17. a 18. júna. Kukan pred dnešným rokovaním konštatoval, že nie je ani optimista, ani pesimista. Šance na dohodu o ústavnej zmluve sú podľa neho 50 na 50. Írsky premiér Bertie Ahern minulú stredu v Bratislave zdôraznil, že bez podpory a spolupráce všetkých 25 členov EÚ sa ústavu nepodarí prijať. Ak sa na nej štátnici dohodnú, jej uvedenie do praxe môžu ešte ohroziť ratifikácie v národných parlamentoch a referendá, ktoré už ohlásilo viacero štátov. V návrhu ústavy sa hovorí, že ak ju do dvoch rokov neratifikujú všetci členovia, vráti sa na ministerskú úroveň a rokovania sa začnú odznova.
es;jj;zd