Banská Štiavnica 15. novembra (TASR) - Zlepšenie nepriaznivej vodohospodárskej situácie v povodí rieky Tisa umožní len vypracovanie a realizácia projektu, do ktorého sa zapojí všetkých päť štátov, ktorými preteká. Na dnešnom stretnutí výborov životného prostredia parlamentov MR a Slovenska to v Banskej Štiavnici konštatovali predstavitelia Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP), š. p.
Ako pre TASR uviedol technicko-prevádzkový riaditeľ SVP so sídlom v Banskej Štiavnici Ladislav Podkonický, rieku už nie je možné deliť na jednotlivé úseky podľa štátov. Dodal, že Slovensko má v povodí Tisy vybudované retrančné priestory, do ktorých sa pri zvýšenej hladine rieky zmestí až 174 miliónov kubických metrov vody. Retrančné priestory však chýbajú na Ukrajine a vodu pri prudkom topení snehu a výdatných dažďoch tam nezachytávajú. Naopak, Maďarsko a Juhoslávia zvyšovali doteraz hrádze, čím sa odtok vody spomaľoval a táto sa kumulovala na slovenskom území. Ďalšie zvyšovanie hrádzí na území spomínaných štátov je preto už neúnosné.
Do riešenia problémov Tisy sa okrem spomínaných krajín musí zapojiť aj Rumunsko. Predstavitelia všetkých týchto piatich štátov totiž už podpísali Budapeštiansku deklaráciu o spoločnej povodňovej ochrane v povodí rieky Tisa.
Členovia parlamentných výborov sa dnes v Banskej Štiavnici zaujímali aj o stav vodného hospodárstva z pohľadu životného prostredia, o plnenie komplexu úloh slovenskými vodohospodármi, ako aj o kvalitu vôd pre odberateľov.