Bratislava 24. mája (TASR) - Kandidát Slobodného fóra (SF) na europoslanca 34-ročný Andrej Krabáč chce v prípade svojho úspechu vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP) bojovať za zrušenie letného času.
Argumentuje, že pri zmene času majú ľudia problémy adaptovať sa na novú situáciu. "Obťažuje ich to nielen psychicky, ale aj fyzicky," povedal pre TASR diplomat, ktorý pôsobil vo Viedni na Stálej misii pri OSN. Zmena času podľa neho škodí zdraviu.
Krabáč sa odvolal aj na tlač, podľa ktorej nie je možné vyčísliť úsporu energií pri zmene času. Ak sa stane europoslancom, tak na pôde EP bude presadzovať prijatie smernice za zrušenie letného času.
Myšlienka zmeny času, ktorý by šetril denným svetlom, sa po prvý raz objavila v článku Benjamina Franklina z roku 1784. Kľúčovým argumentom pre striedanie časov v súčasnosti sú ekonomické dôvody. Odporcovia však poukazujú na poruchy spánku, únavu a s tým spojené rôzne telesné a psychické problémy. V susednej Českej republike sa pekár a dlhoročný odporca letného času Stanislav Pecka zo Sobětuch v Chrudimskom kraji niekoľko rokov usiloval o zrušenie letného času. Dokonca presviedčal českú vládu, aby ho zrušila a podporu hľadal na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu.
Na území našej krajiny letný a zimný čas po prvý raz zaviedli počas prvej svetovej vojny v rokoch 1915 a 1916, potom v rokoch 1940 až 1949. Od roku 1979 sa zavádza každoročne. Až do roku 1995 trval šesť mesiacov. Od roku 1996, keď bola jeho dĺžka v SR zosúladená so smernicami Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie, bol predĺžený na sedem mesiacov.
Zmenu času používa väčšina členských štátov Európskej únie (EÚ), USA, Rusko a iné krajiny sveta.