BRATISLAVA 25. mája (SITA) - Na fungovanie systému zdravotníctva nie je potrebná rozsiahla reforma, stačilo by dodržiavanie súčasnej legislatívy a dôkladná kontrola. Pri rokovaní o poslednom zo šiestich reformných zákonov to uviedol poslanec strany Smer Pavol Paška. Zdravotnícka reforma podľa neho nekorešponduje s programovým vyhlásením vlády. Zároveň odmietol ďalšie zvyšovanie spoluúčasti pacientov na financovaní zdravotníctva. Kým zákon počíta s transformáciou poisťovní na akciové spoločnosti, strana Smer je podľa Pašku za verejnoprávne inštitúcie. Paška aj tento zákon navrhol vrátiť ministerstvu zdravotníctva na dopracovanie.
Poslanci kritizovali aj plánovaný vznik Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Viliam Soboňa (HZDS) vyslovil nesúhlas so širokými kompetenciami úradu. Spochybnil aj jeho nezávislosť, keďže jeho predsedu a ďalších funkcionárov má menovať vláda na návrh ministra zdravotníctva. „A počas piatich rokov sú všetci nedotknuteľní a odvolať ich môže iba smrť,“ poznamenal Soboňa. Navrhovaný systém je podľa neho silne centrálne riadený, čo je v rozpore s trhovým prostredím, ktoré chce zaviesť minister Rudolf Zajac.
Možnosť pre zdravotnú poisťovňu vlastniť zdravotnícke zariadenie podľa Soboňu môže znamenať krach už existujúcich zariadení a v konečnom dôsledku zníženie kvality a dostupnosti zdravotnej starostlivosti. Milan Urbáni (HZDS) vyslovil nespokojnosť s možnosťou zavedenia čakacích listín. V rokovaní o poslednom zákone zdravotníckej reformy budú poslanci pokračovať o 14:00. Písomne sa do rozpravy prihlásili ešte dve poslankyne.
me;sy;zd