Bratislava 25. mája (TASR) - Na Slovensku ročne zomrie na následky fajčenia podľa štatistík jedenásť tisíc ľudí. V celosvetovom meradle sú to približne štyri milióny obetí.
Zdravotníci predpokladajú, že toto číslo sa môže v roku 2030 vyšplhať až na desať miliónov. Za celé súčasné storočie by tak mohla vďaka nikotínovej závislosti prísť o život až jedna miliarda občanov, čo je až desaťnásobné zvýšenia oproti úmrtiam v 20. storočí, uviedol dnes pred novinármi hlavný hygienik SR Ivan Rovný.
Svetová zdravotnícka organizácia vyhlasuje každoročne 31. máj za Svetový deň bez tabaku. Tento rok chce prostredníctvom hesla Tabak a chudoba: Bludný kruh upriamiť pozornosť na súvislosti medzi chudobou a fajčením, podľa ktorých ľudia pochádzajúci z nižších sociálnych vrstiev častejšie fajčia.
Rovný potvrdil, že na fajčenie vplýva sociálne zázemie. "Bohatší ľudia prestávajú fajčiť," zdôraznil s tým, že z manuálne pracujúcich občanov fajčí viac ako polovica. "Predsa len je to droga, na ktorú treba stále vynakladať viacej prostriedkov," dodal hlavný hygienik.
V Európskej únii fajčí každý tretí muž a každá štvrtá žena. Najviac sa fajčí vo Francúzsku, najmenej vo Švédsku a Portugalsku.
Na Slovensku zo žiakov základných škôl začal fajčiť takmer každý tretí žiak. Na stredných školách fajčia už dve tretiny študentov. V chudobných komunitách v priemere fajčí až 70 percent mužov a 610 percent žien. Až dve percentá fajčiarov si dajú denne viac ako 30 cigariet.