BRATISLAVA 25. mája (SITA) - Ministerstvo vnútra chce urýchliť trestné stíhanie policajtov. Legislatívne by sa tak malo stať v rekodifikovanom Trestnom poriadku, ktorý na stredajšie rokovanie vlády predkladá minister spravodlivosti. Nový Trestný poriadok, ktorý by v prípade schválenia mal byť účinný od apríla 2005, predpokladá, že policajtov, ktorí spáchajú akýkoľvek trestný čin počas služobného pomeru budú súdiť výlučne vojenské súdy. Trestný poriadok tak rozšíri právomoc vojenských súdov, informovala agentúru SITA Jana Pôbišová z komunikačného odboru ministerstva vnútra. Vojenské súdy budú stíhať aj bývalých policajtov, ktorí spáchali trestný čin počas svojho pôsobenia v Policajnom zbore. Policajtov doteraz vojenské súdy súdili len za trestné činy spáchané pri plnení služobných úloh. Sudcovia vojenských súdov budú o policajtoch rozhodovať už počas vyšetrovania v prípravnom konaní. Napríklad s odpočúvaním policajta bude musieť súhlasiť príslušný sudca vojenského súdu. Sudca vojenského súdu rozhodne aj o jeho vzatí do väzby. Právomoci vojenských súdov budú podliehať aj príslušníci Železničnej polície, Zboru väzenskej a justičnej stráže, Národného bezpečnostného úradu, Slovenskej informačnej služby a colníci.
S rovnakou myšlienkou prišiel približne pred dvoma rokmi aj bývalý minister vnútra Ivan Šimko. Vtedy sa proti tomu zdvihla vlna kritiky podobne ako dnes. "Nesúhlasím s tým, rieši to len zachovanie vojenských súdov," povedal pre agentúru SITA prezident policajného zboru Anton Kulich. Dodal, že v súčasnosti, keď trestné činy policajtov spáchané v čase ich voľna súdia civilné súdy, nie sú žiadne problémy. Rovnaký názor zastávajú aj policajní odborári. Ako pre agentúru SITA povedal podpredseda odborového zväzu polície Štefan Dvorský, "týmto návrhom sa len hľadá opodstatnenosť a náplň práce pre vojenské súdy. Armáda sa totiž ide profesionalizovať a vojenským súdom hrozí, že nebudú mať koho súdiť, lebo doteraz v prevažnej miere súdili vojakov základnej vojenskej služby." Budeme robiť všetko, aby poslanci túto novelu Trestného poriadku nepodporili, dodal Dvorský.
Ministerstvo spravodlivosti presun policajtov pod vojenskú jurisdikciu obhajuje. "Táto zmena sa navrhuje vzhľadom na zaťaženosť okresných a krajských súdov. Druhým dôvodom je skúsenosť vojenských súdov, ktoré sú v riešení trestných vecí rýchlejšie ako okresné a krajské," povedal pre agentúru SITA hovorca MS SR Richard Fides.