Bratislava 26. mája (TASR) Druhé čítanie šestice reformných zdravotníckych zákonov sa uskutoční až na jesennom zasadnutí parlamentu. Rozhodli o tom dnes poslanci na návrh klubu KDH.
Väčšinovú podporu v snemovni nenašli procedurálne návrhy opozičných poslancov zo Smeru a KSS, aby parlament predložené zdravotnícke zákony vrátil šéfovi rezortu Rudolfovi Zajacovi na prepracovanie alebo sa nepokračovalo v rokovaní o nich.
Nenaplnili sa tak obavy, že by reformné zdravotnícke zákony neprešli do druhého čítania. Opoziční poslanci za ĽS-HZDS, Smer a KSS podľa očakávania zákony nepodporili. Pridali sa k nim aj nezávislí poslanci, členovia Slobodného fóra.
Do druhého čítania však prechádzali s pomocou hlasov deviatich nezávislých poslancov Miroslava Abelovského, Ladislava Polku, Gustáva Krajčiho, Jozefa Banáša, Hermana Arvaya, Jozefa Elsnera, Antona Danka, Róberta Nemcsicsa a Zuzany Plhákovej. Poslanec ĽS-HZDS Sergej Kozlík po hlasovaní navrhol, aby sa títo poslanci presunuli do koaličného sektora.
Minister Zajac sa priznal, že je dojatý tým, ako chce parlament dať šancu na zlepšenie slovenského zdravotníctva. Vyzval aj tých, ktorí hlasovali dnes proti, aby skúsili zákony vylepšiť. Myslím si, že zdravie je najväčšia hodnota, akú môžeme v tomto parlamente svätiť. Všetci tí, čo sa k hodnotám hlásite, skúste si uvedomiť, že to nie je politický obchod, ale že nám ide o našich občanov, pre ktorých to bude fungovať, povedal poslancom. Neviem, čomu sa smejete, reagoval na posmešné poznámky opozičných zákonodarcov.
Prvým čítaním prešiel návrh zákona o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, ktorý definuje formy poskytovania zdravotnej starostlivosti, práva a povinnosti pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti, nakladanie so zdravotnou dokumentáciou a upraviť služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti.
Zákon o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia obsahuje zoznam asi 6000 diagnóz, ktorých liečba bude občanovi vždy plne hradená z verejného zdravotného poistenia. Ide napríklad o ochorenia na leukémiu, cukrovku, chronické zlyhanie obličiek, srdcové ochorenia, vysoký krvný tlak a iné.
Vládny návrh zákona o zdravotnom poistení zavádza dva druhy zdravotného poistenia verejné a individuálne. Kým verejné bude povinné, individuálne sa stane dobrovoľným. Návrh zákona o zdravotných poisťovniach (ZP) a úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou rieši činnosť ZP, ich organizáciu a riadenie. Predpokladá transformáciu zdravotných poisťovní na akciové spoločnosti. Stanovuje aj zriadenie Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, zdravotnými poisťovňami a verejným zdravotným poistením.
Ďalším zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch a stavovských organizáciách v zdravotníctve upravuje právne postavenie a povinnosti poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a jednotným spôsobom upravuje právne postavenie jednotlivých stavovských organizácií v zdravotníctve. Významnú časť úpravy tvoria aj ustanovenia o transformácií štátnych zdravotníckych zariadení na akciové spoločnosti. Novým spôsobom sa definuje sieť poskytovateľov na verejnú sieť poskytovateľov a verejnú minimálnu sieť poskytovateľov. Lekári ani ďalší účastníci nebudú mať povinnosť byť členmi komôr, ale všetci musia byť zaregistrovaní. Zákon tiež zavádza integrovaný informačný systém v zdravotníctve.
Návrh zákona o záchrannej zdravotnej službe (ZZS) začleňuje záchrannú zdravotnú službu do systému základných záchranných zložiek, pričom stanovuje povinnosti pri vykonávaní ich pôsobnosti. Upravuje úlohy a organizáciu ZZS, ktorá poskytuje neodkladnú zdravotnú starostlivosti a neodkladnú dopravu. Zabezpečuje prepravu ľudských tkanív, orgánov, krvi a krvných derivátov, darcov orgánov na účely transplantácie, liekov, zdravotníckej techniky a zdravotníckych pracovníkov.