Bratislava 26. mája (TASR) - Postup pri vyšetrovaní údajných nezákonných sterilizácií rómskych žien, používanie klietkových postelí a zlé zaobchádzanie s Rómami zo strany policajtov považuje medzinárodná organizácia Amnesty International (AI) za najväčšie nedostatky Slovenska pri dodržiavaní ľudských práv v roku 2003.
"Vyšetrovanie nezákonných sterilizácií rómskych žien na východnom Slovensku neprebehlo v súlade s medzinárodnými štandardami," uvádza sa vo výročnej správa AI, ktorú dnes jej zástupcovia prezentovali v Bratislave. Za najväčšie negatívum vyšetrovania považuje predseda AI na Slovensku Sawkat A. Choudhury to, že vyšetrovatelia nezisťovali, či samotné ženy o sterilizáciu žiadali a boli dostatočne informované o rizikách. "Skúmala sa iba autenticita podpisov na tlačive o súhlase so sterilizáciou a to, či bola sterilizácia z hľadiska profesionálnych štandardov lekársky nevyhnutná," poznamenal na margo vyšetrovania. Podľa Choudhuryho boli dokonca ženy počas vyšetrovania zastrašované trojročným väzením za falošné obvinenia z genocídy.
Neadekvátne postupy voči Rómom zo strany polície a prokuratúry považuje Choudhury za ďalší nedostatok Slovenska pri dodržiavaní ľudských práv. Podobný názor zastáva aj Daniel Milo z občianskeho združenia Ľudia proti rasizmu, ktorý sa v tejto súvislosti odvolal na údajne "neoprávnené použitie donucovacích prostriedkov pri rabovačkách na východnom Slovensku". "Napriek tomu, že legislatíva je dostatočná, jej aplikácia v praxi je problematická," dodal. Riešiť situáciu by podľa neho pomohli špeciálne školenia pracovníkov polície.
Správa konštatuje, že v boji s predsudkami a diskrimináciou voči Rómom neuspela ani vláda. "Opatrenia, ktorých cieľom bolo zlepšiť situáciu rómskej minority, boli neúčinné," konštatuje sa v správe.
Správa AI ďalej kritizuje používanie klietkových postelí v domovoch sociálnej starostlivosti pre mentálne postihnutých a psychiatrických nemocniciach. Odvoláva sa pritom na zistenia regionálnej mimovládnej organizácie Centra pre práva mentálne postihnutých. Používanie klietkových postelí je podľa Choudhuryho v rozpore s medzinárodným právom a zakazuje ho aj Európsky výbor pre prevenciu mučenia.
Podobné nedostatky s dodržiavaním ľudských správ zistila AI aj v Maďarsku, Čechách a Rakúsku. Zlé zaobchádzanie s príslušníkmi rómskej komunity zo strany polície konštatovala v prípade Českej republiky aj Maďarska. Rovnako problém používania klietkových postelí v zariadeniach pre mentálne postihnutých sa týkal Čiech a Maďarska. v prípade Rakúska bolo konštatované zlé zaobchádzanie a nadmerné používanie sily zo strany polície. "Žiadať nejaké poradie, či hitparádu však nemožno, keďže vychádzame iba z oficiálnych informácií," konštatoval Choudhury.