Bratislava 26. mája (TASR) Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) podmienilo svoju podporu zdravotníckym zákonom pri ich schvaľovaní do druhého čítania akceptovaním pozmeňovacích návrhov. V ďalšom legislatívnom procese chce predkladať aj návrhy, ktoré môžu zmeniť filozofiu reformy.
Povedala to v reakcii na dnešné hlasovanie poslancov o reforme ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo Anna Záborská. Konštatovala, že ju prekvapilo záverečné slovo ministra Zajaca, že ak by akceptoval zásadné výhrady koaličných poslancov, zmenila by sa filozofia reformy. Dodala, že zdravotnícky výbor bude ešte niekoľkokrát rokovať o reformných zdravotníckych zákonoch, aby sa vytvoril do konca júlovej schôdze dostatočný priestor na diskusiu.
Líderka Slobodného fóra (SF) Zuzana Martináková povedala, že minister Zajac urobil zo zdravotníckej reformy politický obchod. Zdravotnícku reformu neviem obhájiť pred voličmi v tej podobe, v akej prešla do druhého čítania. Nikto ma nedonúti za tieto zákony v tejto podobe zahlasovať, vyhlásila Martináková. Odmietla pritom úvahy, že si SF cez hlasovanie o zdravotníckych zákonoch vybavuje účty s premiérom Mikulášom Dzurindom. SF bude podľa jej slov v druhom čítaní predkladať veľmi rozsiahle pozmeňovacie návrhy. Martináková dodala, že nechápe, prečo za reformu hlasovali poslanci, ktorí nepodporili vládny program, ani sa neprihlásili k reformám.
Poslanec za Smer Pavol Paška predpokladá, že posunutím reformných zdravotníckych zákonov do druhého a tretieho čítania na jesenné mesiace sa konečne vytvorí priestor na vyjadrenie názorov pre odbornú verejnosť a stavovské organizácie. Pripomenul, že aj od predstaviteľov vládnej koalície zazneli zásadné výhrady. Ako príklad uviedol SMK, ktorá zvýraznila sociálny dosah reformy a bude žiadať zásadné zmeny v tejto oblasti.
Milan Urbáni (ĽS-HZDS) povedal, že jeho stranícky kolega Gabriel Karlín sa pomýlil, keď trikrát zahlasoval za reformu. Poukázal na to, že ani koaliční poslanci neboli spokojní so znením jednotlivých návrhov. Táto opozičná strana nie je spokojná s transformáciou zdravotných poisťovní na akciové spoločnosti a zbytočný je podľa nej aj úrad pre dohľad. Preto bude v ďalšom legislatívnom procese predkladať množstvo pozmeňovacích návrhov.