BRATISLAVA 26. mája (SITA) - Vláda dnes schválila rekodifikovaný Trestný poriadok. Jeho základným cieľom je podľa ministra spravodlivosti Daniela Lipšica zrýchlenie trestného konania a čo najrýchlejšie postavenie páchateľa pred súd. Preto oproti doterajšiemu, ktorý Lipšic na tlačovej besede označil za ťažkopádny, zavádza niekoľko noviniek.
Nový TP podriaďuje políciu a všetky ostatné ozbrojené zbory pod vojenskú jurisdikciu. Takýmto spôsobom sa podľa Lipšica dajú obísť regionálne väzby a zrýchli sa stíhanie príslušníkov ozbrojených zborov. Na argument, že policajti vojenskú jurisdikciu odmietajú a tvrdia, že je len preto, aby sa zachovali vojenské súdy, Lipšic odvetil, že "vojenské súdnictvo zachovať treba, som za rozšírenie jeho kompetencie aj v netrestných veciach." Povedal, že ozbrojené zbory patria pod vojenskú jurisdikciu aj v Taliansku a Španielsku.
Ďalšou zmenou v Trestnom poriadku je zmena vecnej príslušnosti jednotlivých prípadov. Od apríla 2005, keď sa predpokladá účinnosť tohto zákona, by vo všetkých trestných veciach mali ako prvostupňové rozhodovať okresné, resp. obvodné súdy, resp. Špeciálny súd, ako druhostupňové krajské súdy, a Najvyšší súd by riešil iba mimoriadne opravné prostriedky a odvolania proti rozhodnutiam Špeciálneho súdu.
Nový TP navrhuje aj vznik verejných obhajcov, ktorí by boli štátnymi zamestnancami a postupne by nahradili advokátov, ktorí pôsobia ako obhajcovia ex-offo. Po vzore Českej republiky rekodifikačná komisia do nového TP zapracovala ustanovenia, podľa ktorých páchateľov menej závažných trestných činov, ktorí sú prichytení pri nich alebo pri úteku odovzdá prokurátor súdu do 48 hodín od zadržania a ten ich buď odsúdi alebo do piatich dní stanoví termín pojednávania.
Keď vstúpi do platnosti nový TP, súdy už nebudú riešiť všetky prípady na hlavnom pojednávaní. TP totiž navrhuje napríklad dohodovacie konanie medzi prokurátorom a obvineným. V prípade, že sa obvinený prizná, dohodnú sa na treste, ktorý môže byť až o tretinu nižší ako je dolná hranica trestnej sadzby za konkrétny čin a po splnení všetkých podmienok to sudca schváli. V USA sa takto vyrieši až 95 percent prípadov a v Nemecku jedna tretina.
Lipšic tiež informoval, že podľa nového TP už druhostupňové súdy nebudú vracať prípady prvostupňovým na došetrenie, iba vo veľmi výnimočných prípadoch. Budú musieť rozhodnúť sami, čím sa konanie zrýchli. Súdy budú mať väčšie právomoci aj pri predvádzaní svedkov, ktorí sa nebudú dostavovať na pojednávania a skráti sa aj vyšetrovacia väzba, podľa závažnosti prípadov maximálne na jeden až štyri roky.
SITA vydá k správe zvukovú správu