Bratislava 26. mája (TASR) Zrušenie zákona o trvalom usídlení kočujúcich osôb z roku 1958, ktorý diskriminuje Rómov a je v rozpore s Ústavou SR a medzinárodnými zmluvami o ľudských právach, prerokovali dnes poslanci v druhom čítaní.
Podľa zákona majú národné výbory povinnosť poskytovať všestrannú pomoc osobám vedúcim kočovný spôsob života, a to s cieľom zmeniť štýl života na usadlý. Text zákona, ktorý členovia ústavnoprávneho výboru označujú za relikt totalitnej minulosti, bol motivovaný snahou donútiť Rómov, aby sa prispôsobili spôsobu života majoritnej spoločnosti. Kočovný spôsob života definuje zákon ako túlanie sa z miesta na miesto, vyhýbanie sa poctivej práci alebo nekalý spôsob obživy.
Parlament v závere dnešného rokovacieho dňa prerokoval aj novelu rokovacieho poriadku, schválením ktorej sa umožní, aby boli rokovania výboru pre nezlučiteľnosť funkcií štátnych funkcionárov v prípade konania vo veci verejného záujmu a zamedzenia rozporu záujmov vždy verejné.
Poslanci sa tiež oboznámili s viacerými správami o výsledku hospodárenia Národnej banky Slovenska, o bezpečnostnej situácii, o činnosti Najvyššieho kontrolného úradu, prokuratúry či verejného ochrancu práv za rok 2003. Šéfovia daných inštitúcií ich uviedli v pléne za účasti približne tridsiatky poslancov.
Verejný ochranca práv Pavol Kandráč povedal, že do jeho kancelárie doručili v minulom roku 1680 podnetov, z ktorých sa 76 percent podarilo vybaviť. So žiadosťou o pomoc sa na kanceláriu v 97 percentách obrátili fyzické osoby. Podnety od právnických osôb predstavujú tri percentá z celkového počtu podnetov. Jeho právnici okrem vybavovania podnetov od fyzických a právnických osôb poskytli 1502 právnych rád. Z toho 1105 osobne, 342 telefonicky a 55 písomne či elektronickou poštou. Regionálne pobočky poradili občanom v 380 prípadoch.
Hlasovanie o všetkých legislatívnych normách, správach a zmluvách, ktoré parlament popoludní prerokoval, sa uskutoční vo štvrtok o 9.00 hodine.