Bratislava 27. mája (TASR) - Krajské súdy v Trnave a Trenčíne nezaniknú a zruší sa desať okresných súdov. Vyplýva to zo zákona o sídlach a obvodoch súdov, ktorý dnes definitívne schválili poslanci. Právna norma, ktorá nadobúda účinnosť od 1. januára 2005, vytvára trojstupňovú súdnu sústavu zloženú zo súdov prvého, druhého stupňa a Najvyššieho súdu. Za zákon hlasovalo 75 zo 126 prítomných poslancov. Proti bolo 45 a šiesti sa zdržali hlasovania.
Pôvodne mali zaniknúť dva krajské súdy v Trenčíne a Trnave, poslanci však rozhodli, že v týchto mestách zostanú. Rezort spravodlivosti navrhoval zrušenie 13 okresných súdov, napokon ale zanikne len desať. Oproti vládnemu návrhu zákona tak zostávajú okresné súdy v Ružomberku, Kežmarku a Svidníku. Krajských súdov bude napokon osem a okresných 45.
V rámci optimalizácie súdnej sústavy tak zanikajú okresné súdy v Malackách, Pezinku, Piešťanoch, Skalici, Bánovciach nad Bebravou, Novom Meste nad Váhom, Partizánskom, Šali, Námestove a Revúcej. Poslanci presadzovali zachovanie týchto okresných súdov, ich pozmeňujúce návrhy však v pléne neprešli. Poslancom sa nepodarilo presadiť ani výmenu okresného súdu v Dolnom Kubíne za Námestovo. Obvod Krupina bude patriť pod okresný súd vo Zvolene a obvod Revúca pod okresný súd v Rimavskej Sobote.
Počas posledného desiateho dňa 26. schôdze parlament prijal aj novelu zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov, ktorá podrobnejšie určuje práva a povinnosti spoločenstva vlastníkov pri správe bytového domu. Schválený zákon umožňuje prevádzať do vlastníctva aj byty v rodinných bytoch, ak je dom možné rozdeliť na bytové jednotky a podrobnejšie upravuje aj správu bytového domu správcom.
Parlament súhlasil aj so zrušením zákona o trvalom usídlení kočujúcich osôb z roku 1958, ktorý diskriminuje Rómov a je v rozpore s Ústavou SR a medzinárodnými zmluvami o ľudských právach a základných slobodách. Podľa doteraz platného zákona majú národné výbory povinnosť poskytovať všestrannú pomoc osobám vedúcim kočovný spôsob života, a to s cieľom zmeniť štýl života na usadlý.
Výnosy z privatizácie už nebude možné použiť na podporu významných investícií. Zákonodarný zbor dnes totiž schválil tiež novelu zákona o podmienkach prevodu majetku štátu z dielne poslancov Branislava Opaterného a Jozefa Hurbana, ktorý zo zákona vypúšťa príslušné ustanovenie.
Parlament tiež poopravil svoje rozhodnutie o poslednej novele zákona o ochrane utajovaných skutočností, ktoré od tohto mesiaca úplne zablokovalo obchod s vojenským materiálom. Táto novela totiž od zbrojárskych firiem žiadala, aby mali pre akékoľvek obchodovanie s vojenským tovarom bezpečnostné previerky Národného bezpečnostného úradu (NBÚ), ktorých získanie je časovo veľmi náročné, a tak sa činnosť celého sektora zastavila. Dnes však v rámci odobrenej novely živnostenského zákona v parlamente došlo k tomu, že až hlasmi 88 opozičných i vládnych poslancov bola táto povinnosť na návrh lídra opozičného Smeru Roberta Fica z domácej legislatívy opäť vymazaná. Poslanci vzali tiež na vedomie niekoľko správ o činnosti Najvyššieho kontrolného úradu, ombudsmana či prokuratúry za minulý rok. Popoludní už nebol parlament uznášaniaschopný, aby vzal na vedomie správu o stave vysielania v SR a činnosti Licenčnej rady a odhlasoval dva poslanecké návrhy zákonov o krajských a obvodných úradoch a o štátnej správe lesného hospodárstva. Tieto body poslanci odložili na júnovú schôdzu.