Bratislava 28. mája (TASR) - Depresívne stavy zapríčinené náročnou ekonomickou situáciou a strachom o zamestnanie, ako aj nárast hraničných stavov sú najčastejším problémom klientov Centier poradensko-psychologických služieb (CPPS) na Slovensku.
"Ľudia prichádzajú s veľkým stresom z konkurencie a ohrozenia pracovného miesta, čo pred desiatimi rokmi nebolo," zhodnotila na dnešnom stretnutí s novinármi spoluautorka výročnej správy CPPS za minulý rok Zuzana Mardiaková. Minuloročná prax ukázala, že depresívne prežívanie vlastnej hodnoty ako človeka, partnera a pracovníka súvisí najmä s existenčnou neistotou. "Každý človek sa s ňou vyrovnáva inak, pričom sa na ňu nabaľujú ďalšie problémy," poznamenala.
Mardiaková upozornila tiež na zvyšujúci sa počet hraničných stavov, neuróz, pocitov zlyhania a psychického vyčerpania. Mnohí z klientov CPPS sú podľa jej slov jednou nohou v role pacienta a psychicky zlyhávajú tak, že sú práceneschopní. "Viac ľudí nám posielajú aj na psychologickú resocializáciu," dodala.
Služby poradensko-psychologických centier využilo v minulom roku 15 364 klientov. Pracovníci centier poskytli 49 621 konzultácií, pričom na jeden prípad z celkových 10 659 pripadlo takmer päť konzultácií. "Nezaregistrovali sme výraznejší nárast prípadov," poznamenala námestníčka riaditeľa CPPS Jolana Kusá, podľa ktorej zostáva počet prípadov v posledných dvoch rokoch v zásade nezmenený. Ak by však CPPS mali k dispozícii viac pracovníkom, dokázalo by uspokojiť viac klientov. "Nie sme schopní uspokojiť taký záujem, aký je," poznamenala Mardiaková.
Najviac - 2444 prípadov sa týkalo partnerskej problematiky (22 percent z celkového počtu konzultácií). Druhou najčastejšou problematikou, boli osobnostné problémy (2164 prípadov). Tretím najčastejším problém bola rodinná problematika, s ktorou súviselo 1353 prípadov. Rozvodová a porozvodová problematika sa týkala 1160 prípadov, náhradná rodinná starostlivosť 1034 prípadov.
Najmenej - 345 prípadov súviselo s drogovou a inými závislosťami. Menej ako tisíc prípadov sa týkalo aj problémov spojených s nezamestnanosťou (396 prípadov) a študijnej a profesijnej problematiky (752 prípadov). Programy rozvoja osobnosti sa uplatnili v 487 prípadoch, iná problematika sa týkala 524 prípadov.