BRATISLAVA 29. mája (SITA) - Nastolenie minimálnej úrovne bezpečnosti je prvou podmienkou na obnovu Iraku a Afganistanu. Jej zaistenie je podmienené odzbrojením obyvateľov a zabezpečením ich základných ľudských potrieb. Konštatuje to správa, o ktorej dnes budú v Bratislave rokovať poslanci členských krajín Severoatlantickej aliancie na jarnom zhromaždení PZ NATO. Správa zároveň upozorňuje na potrebu systematického zapájania miestnych autorít do všetkých spoločenských procesov vrátane poskytovania humanitnej pomoci.
Súčasnú situáciu v Iraku považuje správa za zvládnuteľnú, hoci upozorňuje na hrozby, ktorým čelí očakávané odovzdanie moci dočasnej vláde. Pripomína kritiku, že prioritným poslaním armády nie je obnova štátnych inštitúcií, hoci často má armáda posledné slovo pri správe okupovaných oblastí. Ako alarmujúce zaznamenáva, že až 60 percent irackého obyvateľstva závisí na dodávkach programu OSN Ropa za potraviny, štvrtina detí je podvyživená a polovica populácie je negramotná.
V Iraku a Afganistane čelí dnes medzinárodné spoločenstvo najväčším výzvam. Správa upozorňuje na odlišnú situáciu v týchto krajinách. Kým v Afganistane pôsobia medzinárodné jednotky pod mandátom niekoľkých rezolúcií OSN, v Iraku sa okupácia vojsk niektorých členov NATO doteraz nedočkala priamej podpory Svetovej organizácie. Pri angažovanosti v Iraku zohrávajú nezanedbateľnú rolu aj enormné zásoby ropy, z čoho vyplýva prioritná potreba zaistenia jej ťažby na stabilnej úrovni.
Afganistan a Irak budú dnes dominovať PZ NATO až do večera. Poslanci sa schádzajú v piatich výboroch, dnes budú rokovať tri z nich. Výbor pre obranu a bezpečnosť sa sústredí na operácie v Afganistane a rozširujúcu sa úlohu NATO, Ekonomický a bezpečnostný výbor na povojnovú rekonštrukciu Afganistanu a Iraku a Výbor pre vedu a technológie na rozširovanie jadrových zbraní. Správy po diskusii pripravia na schválenie jesennému PZ NATO v Benátkach. Potom ich dostanú vlády a generálny tajomník aliancie.
jj;zd;ms