Bratislava 29. mája (TASR) - Pragmatickými aspektmi vytvárania spoločnej európskej bezpečnostnej a obrannej politiky (ESDP) bez vytvárania duplicitných štruktúr k Severoatlantickej aliancii sa dnes v Bratislave zaoberali členovia Výboru pre obranu a bezpečnosť Parlamentného zhromaždenia NATO.
Spravodajca výboru David Price z Kanady v tejto súvislosti zdôraznil, že vzťah oboch inštitúcií musí byť kompatibilný a vzájomne sa dopĺňajúci. Pripomenul, že EÚ by mala mať vlastné vojenské sily spôsobilé realizovať určitý rozsah misií bez toho, aby musela požiadať o pomoc NATO alebo USA. "EÚ sa nesnaží vybudovať sily na operácie veľkého rozsahu a intenzity, ale koncentruje sa na zabezpečovanie stability a humanitárne operácie", podotkol spravodajca výboru. Novinkou v oboch organizáciách je vytváranie síl rýchlej reakcie (RRF). Európska jednotka rýchlej reakcie (ERRF) by mala mať 60 tisíc vojakov schopných nasadenia do akcie v priebehu tridsiatich dní a zotrvať v mieste konfliktu jeden rok, zatiaľ čo jednotky rýchlej reakcie NATO (NRF) by mali mať 20 tisíc mužov, ktorí by mali byť nasadzovaní na operácie vyžadujúce použitie väčšej sily a rýchlej pripravenosti.
Člen delegácie PZ NATO za Slovensko Robert Kaliňák v súvislosti so správou ďalšieho spravodajcu Johna Shimkusa USA o dodržiavaní pražských záväzkov spôsobilosti uviedol, že vytváranie RRF prevýšilo očakávania NATO. (Ešte v decembri minulého roku malo NATO v rámci RRF k dispozícii deväťtisíc jednotiek, zatiaľ čo na prelome rokov 2004 - 2005 to bude až 18 tisíc.) V tomto kontexte pripomenul, že NATO preukázalo, že je spôsobilé dať dokopy adekvátnu časť prostriedkov, a prispôsobiť tomu i politické rozhodnutia. Najväčšími prispievateľmi sú pritom Španielsko, Francúzsko, Nemecko a Veľká Británia. Čo sa týka doposiaľ nenaplnených záväzkov stanovených na pražskom summite aliancie, hlavnou príčinou podľa Kaliňáka stále zostáva finančná otázka. Členské štáty NATO však pochopili, že sa budú musieť podľa svojich možností zamerať na určitú oblasť bezpečnosti a obrany. Kaliňák sa domnieva, že SR by okrem ženistov, chemickej jednotky a inžinieringu mohla prispieť vojenskými výcvikovými zariadeniami.