BRATISLAVA 30. mája (SITA) - Slovenská polícia sleduje tri hlavné smery extrémizmu - pravicových extrémistov, ľavicové skupiny a sekty. Pravicoví extrémisti propagujú idey rasizmu, fašizmu, nacizmu a neonacizmu ako hnutie Skinheads a podobní. Ľavicové skupiny združujú najmä anarchistov a antiglobalistov. Na Slovensku sa tiež sledujú sekty, ktoré svojou ideológiou a názormi ohrozujú životy, zdravie alebo majetok a inak porušujú právo. Ako agentúru SITA informovala Marta Bujňáková z tlačového oddelenia Prezídia Policajného zboru SR, jadrom slovenskej extrémistickej scény sú nadnárodné skupiny s dlhšou tradíciou ako Hammers Skins, Blood and Honour, Československá anarchistická federácia a skupiny satanistov.
Pravicové skupiny spravidla nie sú registrované a preto sa nedá určiť, koľko ich je a koľko majú členov. Polícia sleduje aktivity skupín ako Slovenský Hammer Skins, Blood & Honour Division Slovakia (Bratislava), Blood & Honour Tatras Slovakia (Prešov), Blood & Honour Engerau Slovakia (Bratislava-Petržalka), Blood & Honour Cassovia (Košice), Combat 18, SS AG Slovakia, Biela slovenská jednota, Hooligans a iné.
Na ľavicovú scénu patria podľa polície anarchisti, hnutie PUNK, antiglobalisti, radikálni ekológovia a iní. "Ich hlavným záujmom je boj proti tzv. globalizmu, teda proti súčasnému celosvetovému politickému systému a proti nadnárodnému ekonomickému systému, ktorého reprezentantmi sú medzinárodné obchodné organizácie a nadnárodné spoločnosti," uvádza Bujňáková. Ľavicoví extrémisti tiež bojujú proti prejavom neofašizmu. Za najaktívnejšiu polícia považuje Československú anarchistickú federáciu, ale i Revolučný kolektív 9. novembra a hnutie PUNK. Z náboženských zoskupení, ktorých je v SR približne 45, si polícia všíma hlavne satanistov.
Kriminalitu spojenú s prejavmi extrémizmu sleduje špeciálne monitorovacie stredisko rasizmu a xenofóbie Prezídia Policajného zboru SR. Policajné prezídium tiež vypracovalo metodiku odhaľovania, objasňovania a dokumentovania trestnej činnosti motivovanej rasovou, národnostnou a inou neznášanlivosťou a trestnej činnosti extrémistov, ktorú dostali všetky základné policajné útvary. Polícia spolupracuje v boji proti extrémizmu aj s mimovládnymi organizáciami a tiež vznikla Komisia na riešenie rasovo motivovaného násilia. Od 1. januára prešla problematika extrémizmu a rasizmu pod Úrad boja proti organizovanej trestnej činnosti, kde vytvorili oddelenie boja proti rasizmu a extrémizmu s celoslovenskou pôsobnosťou.
V roku 2003 polícia zaznamenala 113 trestných činov s rasovým, národnostným a motívom inej neznášanlivosti. Viac ako dve tretiny -73 objasnila. Podľa polície nie je pravda, že by sa tieto trestné činy vyšetrovali pomalšie, ako iné trestné činy. Ak to aj tak je, je častou príčinou neochota svedkov spolupracovať.