V Bratislave predstavili knihu o zločinoch rokov 1948-1989
BRATISLAVA 17. novembra (SITA) – Hrubá nenávisť ani hrubá čiara nemôžu byť dlhodobým riešením, pretože sú únikom od pravdy a stávajú sa zdrojom napätia, uviedol na prezentácii knihy o zločinoch komunizmu na Slovensku v predvečer výročia 17. novembra kňaz
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Jozef Haľko.
Na stretnutí politických väzňov, historikov a politikov v Bratislave zdôraznil, že "zlo musí dostať meno, musí byť vyňaté zo zakliatia anonymity“ a dostať historické parametre. Od rizika zabudnutia na tisíce tragických osudov má chrániť aj kniha, ktorá popri historickej časti obsahuje spomienky desiatok postihnutých a zoznam obetí komunizmu na CD-ROM-e.
Záverečný účet komunizmu vystavil Inštitút na dokumentáciu zločinov komunizmu. Podľa neho potrestal režim represívnymi zákonmi 71 168 ľudí na 83 615 rokov väzenia. Z nich 13 375 potrestal nútenými prácami, kde strávili asi 14 566 rokov. Z domovov vyhnal 15 956 osôb. Vo vyhnanstve strávili 19 123 rokov. Ďalších 22 761 bolo odsúdených za nedovolenú emigráciu a neskôr rehabilitovaných. Cez zelenú hranicu prešlo do roku 1967 minimálne 1 715 občanov.
Obete komunizmu pripomenul podpredseda parlamentu Pavol Hrušovský, ktorý v piatok popoludní položil veniec k pamätníku umučeným a zabitým na cintoríne v Ružinove. Do Zrkadlovej siene Primaciálneho paláca na prezentáciu knihy prišiel tiež minister spravodlivosti Ján Čarnogurský, poslanci KDH Vladimír Palko a František Mikloško, poslanec DS Ján Langoš, nezávislý Osuský a Peter Tatár a liberál Ján Budaj.