Bratislava 7. marca (TASR) - Občianske iniciatívy z 10 krajín sveta žiadajú svoje vlády, aby podpísali pripravovaný dohovor o eliminácii perzistentných organických polutantov (POPs). Veria, že dôsledné napĺňanie tohto dohovoru pomôže vyriešiť jeden z najhorších problémov, ktorý uvedené nebezpečné toxické látky spôsobujú životnému prostrediu. Existenciu ľudstva ohrozujú tým, že sa ťažko rozkladajú, znečisťujú ekosystémy a dostávajú sa do potravinového reťazca.
Na základe mnohých zdravotných a environmentálnych štúdií mimovládne organizácie žiadajú zodpovedné inštitúcie, aby prehodnotili svoj prístup k projektom, zariadeniam a legislatívnym predpisom s cieľom eliminácie POPs. Ako dnes TASR informoval koordinátor Spoločnosti priateľov Zeme Ladislav Hegyi, na Slovensku sa to týka napríklad košickej spaľovne odpadov. Uviedol tiež, že v minulých dňoch začali na Slovensku kampaň za elimináciu uvedených látok.
Pripomenul, že v SR boli zatiaľ ako najzávažnejšie problémy v súvislosti s týmito látkami preukázané obrovské emisie dioxínov zo spaľovní odpadov, až 610-násobne prekračujúce odporúčané limity Európskej únie. Takisto polychlórované bifenyly (PCB) nadmerne znečistili michalovský región a ich výskyt mal zvýšený vplyv na choroby štítnej žľazy. Podľa Hegyiho aj hladiny hexachlórbenzénu boli v sledovaných okresoch SR podstatne vyššie ako v západoeurópskych a severoamerických štátoch.
*ad na