BRATISLAVA 31. mája (SITA) - Riaditelia základných škôl (ZŠ) nemajú dostatok informácií, ako majú postupovať pri zavádzaní náboženstva v alternácii s etickou výchovou ako povinne voliteľných predmetov na prvom stupni. O tom, že ministerstvo školstva vydalo v tejto súvislosti metodický pokyn väčšina nevie. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa rezortu Monika Murová, pokyn poslalo ministerstvo ešte minulý týždeň všetkým krajským školským úradom, ktoré ich mali posunúť k zriaďovateľom i samotným riaditeľom. Tí by ich teda mali dostať v najbližších
Náboženská výchova v alternácii s etickou sa zaviedla ako povinne voliteľný predmet po podpísaní zmluvy medzi Slovenskom a Svätou Stolicou a dohody s ostatnými registrovanými cirkvami a náboženskými skupinami 13. mája. Prvých ročníkov sa uplatnenie dokumentov dotkne v septembri, začiatkom nového školského roka. Hoci riaditeľom chýba dostatok informácií, zavádzania náboženstva sa neobávajú. Ešte pred podpísaním zmlúv sa totiž na prvom stupni učila náboženská výchova ako nepovinný predmet. Podľa riaditeľa ZŠ vo Svätom Juri (okres Pezinok) Vladimíra Bajcíka sa náboženstvo vôbec nemuselo stať povinným. Doposiaľ ich vyučovanie fungovalo dobre, dodal. Myslí si, že okolo tejto "novinky" sa robí zbytočne rozruch. Ako konštatoval Bajcík, v súčasnosti majú školy omnoho zložitejšie problémy, a to najmä v súvislosti so zavedeným normatívnym financovaním.
Mnohí riaditelia sa viac obávajú toho, ako si poradia s etickou výchovou. Napríklad na ZŠ v Sobotišti (okres Senica) sa na etiku prihlásil len jeden žiak. Riaditeľ školy Jozef Serdahely zatiaľ nevie, ako pre tohto žiaka zabezpečí vyučovanie. Uvažuje o tom, že zrejme sa etika bude učiť v rámci celého prvého stupňa. V Sobotišti sú obyvatelia rozdelení medzi katolíkov a evanjelikov, s tým však problémy nie sú, tvrdí Serdahely. Žiaci sa učia náboženstvo oddelene. Podobne je to aj v prípade základnej školy Lomné (okres Stropkov), kde sú žiaci gréckokatolíckeho a pravoslávneho vyznania.
Riaditeľ ZŠ v Zemianskych Sadoch (okres Galanta) Vladimír Krčmár má trochu obavy z toho, ako náboženstvo, či etiku zaradí do rozvrhu prvákov. Doposiaľ sa totiž ako nepovinné predmety mohli vyučovať popoludní. Nejasnosti má aj s tým, kto bude prvákov etiku učiť. V pokyne ministerstva školstva sa píše, že na prvom stupni bude etickú výchovu učiť učiteľ príslušného ročníka, ktorý absolvoval do septembra jednodňové školenie zabezpečené metodicko-pedagogickým centrom. Krčmár však o tomto pokyne nič nevie.
Bez problémov zrejme zavedú náboženstvo na základnej škole v Janovciach v Bardejovskom okrese, kde je 100 percent detí rómskeho pôvodu. Ako dodala riaditeľka školy Zuzana Hamorová, všetky tieto deti sa prihlásili na náboženstvo. Hamorová ako jedna z mála riaditeľov malých škôl pozná aj pokyn ministerstva. Priznala, že na základe neho už aj objednala učebnice pre náboženstvo.