Bratislava 1. júna (TASR) - Zrovnoprávnenie verejných a súkromných vysokých škôl (VŠ) pri financovaní štátneho rozpočtu, ktoré navrhol minister financií Ivan Mikloš, nepovažuje šéf rezortu školstva Martin Fronc za príliš šťastné.
Uviedol to dnes na raňajkách s novinármi, kde diskutoval o vládnom návrhu zákona o študentských pôžičkách zavádzajúcom školné na VŠ. Minister sa obáva, že Miklošov návrh vyvolá veľký záujem súkromných subjektov zriaďovať vysoké školy. V praxi to bude znamenať, že balík peňazí pre VŠ sa tak bude rozdeľovať na viac subjektov ako doteraz a verejné VŠ by mohli dostať menej financií. "V Európe takýto model nepoznám," poznamenal na margo návrhu šéfa rezortu financií.
Novela zákona o študentských pôžičkách, ktorá zavádza školné na vysokých školách a mení systém poskytovania študentských pôžičiek a sociálnych štipendií, podporili všetci ministri vládnej koalície. Platenie za štúdium, ktoré vláda už dvakrát odložila, by sa malo dostať na rokovanie parlamentu v júni. Podporu bude predkladateľ návrhu zákona - Fronc hľadať aj u poslancov mimovládnych politických subjektov.
Minister je v tejto veci pripravený diskutovať aj so zástupcami Študentskej rady vysokých škôl. Požiadavku zvýšiť percento študentov s nárokom na sociálne štipendium a možnosť použiť pôžičku aj na krytie životných nákladov však podľa jeho slov splniť nemožno. Odôvodnil to tým, že by v zásade padol súčasný model. Podľa súčasných prepočtov nebude mať nárok na sociálne štipendium žiadateľ zo štvorčlennej rodiny s jedným vysokoškolákom, ktorej čistý mesačný príjem je 21 600 Sk. V prípade štvorčlennej rodiny s dvoma vysokoškolákmi nesmie čistý mesačný príjem prekročiť hranicu 31 000 Sk.
Podľa vládneho návrhu by mali vysokoškoláci platiť od januára budúceho roka školné v rozpätí od 0 do 30 percent z priemerných nákladov na študenta ročne. Nulová hranica školného však bude platiť iba v nasledujúcich dvoch rokoch. Ak študent školné platiť nebude, môže to znamenať aj jeho vylúčenie zo školy. Novela mení aj systém poskytovania sociálnych štipendií a zvyšuje koeficient pre ich výpočet z 1,2 na 1,5 pre dochádzajúcich študentov. Nárok na sociálne štipendium v maximálnej výške 6300 Sk by mali mať iba študenti denného štúdia. Podľa predbežných odhadov by malo sociálne štipendium poberať najviac 30 percent študentov, čo si pri priemernej výške sociálneho štipendia 3000 Sk vyžiada 900 miliónov korún ročne.
Zmeniť by sa mal tiež systém poskytovania študentských pôžičiek. O pôžičku vo výške školného budú môcť okrem poslucháčov denného a externého štúdia požiadať aj Slováci, ktorí študujú na zahraničných vysokých školách. Peniaze sa však do rúk študentom nedostanú, ale pôjdu priamo na účty VŠ.