BRATISLAVA 1. júna (SITA) - Na priehradách a vodných nádržiach na Slovensku funguje 19 autonómnych systémov varovania obyvateľstva. Zákon o civilnej ochrane obyvateľstva totiž prevádzkovateľom vodohospodárskych diel ukladá vybudovať systém varovania a vyrozumenia obyvateľov. Vyrozumení musia byť obyvatelia na ohrozenom území až do vzdialenosti, ktorú by mohlo zasiahnuť čelo prielomovej vlny po pretrhnutí hrádze do jednej hodiny od vyhlásenia mimoriadnej udalosti. Na vodných dielach, fungujúcich ešte pred účinnosťou zákona o civilnej ochrane museli ich prevádzkovatelia dobudovať autonómne varovacie systémy do 30. apríla 2004.
Ako agentúru SITA informovala Alena Koišová z komunikačného odboru MV SR, autonómne systémy sú prepojené s teritoriálnou varovnou sieťou sirén. Je teda možné ovládať ich aj z územne príslušných varovacích centier civilnej ochrany, a obyvateľov v ohrozených lokalitách tak včas varovať pred nebezpečenstvom. V autonómnych systémoch je vybudovaných celkom 174 elektronických sirén. Sirény možno využiť aj pri požiaroch či úniku toxických látok pri priemyselných haváriách.
Autonómne systémy varovania obyvateľstva fungujú napríklad na Liptovskej Mare, Oravskej priehrade, v Gabčíkove, v Maduniciach či na Domaši. Slovenská republika postupne vybuduje takéto systémy aj na ďalších vodných dielach.