BRATISLAVA 1. júna (SITA) - Zachrániť život nechceným novorodencom je cieľom iniciatívy Chceme šancu pre nechcených!, ktorá chce ešte do konca tohto roka zriadiť v detskej nemocnici na Kramároch v Bratislave prvý verejný inkubátor. Ako na dnešnej tlačovej besede povedala autorka a manažérka projektu Hniezdo záchrany Anna Ghannamová, inkubátor, chcú neskôr otvoriť i v Nitre a Trnave a má byť krajným riešením pre ženy, ktoré sa po utajovanom tehotenstve a pôrode boja, že ich dieťa prezradí a niektoré ho v afekte aj zabijú.
Ako upozornil prezident Slovenskej spoločnosti pre plánované rodičovstvo a výchovu k rodičovstvu Vladimír Cupaník, napriek snahe odborníkov je približne polovica tehotenstiev neplánovaných či neželaných. Stále sa tiež objavujú prípady vraždy novorodencov. Dôkazom je smutná štatistika, 7 mŕtvych novorodencov v roku 2003 a tri prípady, ktoré polícia zaznamenala tento rok. Pravidelne mŕtvych novorodencov nájdu v Nitre a Trnave. Hniezdo záchrany je len prvou časťou komplexného projektu iniciatívy Chceme šancu pre nechcených!. Zároveň so vznikom inkubátorov pre nechcené deti chce iniciatíva presadiť druhú časť projektu - Kolíska záchrany. V rámci nej chcú podporiť vznik oddelení na pôrodniciach, kde by mohla žena utajene porodiť a dať dieťa na adopciu. Iniciatíva presadzuje tajný, nie anonymný pôrod. Jeden z jej odborných garantov, V. Cupaník, totiž tvrdí, že u detí, ktorých rodičia sú neznámi sa nedokážu zistiť dedičné choroby a sú vystavené psychickej traume. Dobre strážený údaj o matke môže byť i poistkou aj pri náhrade dôležitého orgánu. Cieľom projektu je podľa poslankyne a predsedníčky Únie žien Slovenska Ireny Belohorskej, ktorá nad ním prevzala záštitu, zaistiť ochranu dieťaťu i matke. Matka, čo odloží dieťa do inkubátora a do šiestich týždňov sa po neho vráti, by podľa iniciatívy nemala byť trestaná. Iniciatíva tiež chce zabezpečiť, aby sa ženy nebáli dieťa odniesť do inkubátoru. Tieto a ďalšie sporné otázky chce ešte tento týždeň Irena Belohorská otvoriť v parlamentnom výbore pre ľudské práva, národnosti a postavenie žien. Anna Ghannamová požiada o podporu aj ďalšie poslankyne národnej rady.
Za najlepšie riešenie členovia iniciatívy považujú možnosť presvedčiť ženu, aby dieťa nielen donosila a porodila ale aby si ho aj nechala. Tomuto cieľu sa venuje tretia časť programu na záchranu nechcených detí nazvaná Náruč záchrany.
Každý, kto chce prispieť na projekt môže svoj príspevok poslať na číslo bankového účtu 10006-38823010/4900. Jeden inkubátor stojí od 200 tisíc do 600 tisíc korún.
Podobné zariadenia existujú aj v susednom Maďarsku, kde za osem rokov zachránili život 15 novorodencom. Sú aj v Rakúsku, Nemecku a v ďalších krajinách. O ich zriadenie sa usilujú aj v ČR.